206 Sinyal kolu sorunu ve çözümü

Curiosity

Yeni Üye
Merhaba

Bir süre önce sorular bölümünde paylaştığım bir sorunum olmuştu. Sol sinyalin kendi kendine çalışması, çalıştıktan sonra kapatabilmek için bana türlü türlü taklalar attırması gibi bir sorun :) Öncelikle sorunun videosunu bir de buradan paylaşıyorum.

[video=youtube;5KGzLYjhS6g]http://www.youtube.com/watch?v=5KGzLYjhS6g[/video]

Kendime 100 TL karşılığı yeni bir kol alarak sorunu çözmüş bulunmakla beraber, rahat duramayıp eski kolu da parçalama kararı aldım :)

1 ve 2 ile işaretlediğim bölümleri açmak için, dışta kalan yüzeyi kastırmanız daha kolay oluyor. İç kısımlar biraz daha sert bir yapıya sahip. Ben önce 1 numaralı kısmı söktüm ve orada far mekanizması ile karşılaştım. Yani beni ilgilendiren kısım orası değildi ben de hemen geri kapattım :) 2 Numaralı kısmı söktüğümde sökmüş olduğum ince parçanın üzerinde sinyal kolunun atmasını sağlayan yay sistemi vardı. Resmini paylaşıyorum.

Bu parçayı söktükten sonra kol kısmı ile altta kalan kalın kısım boşa çıkmış oldu. Kol kısmına baktığımızda aşağıdaki resimde yuvarlak içine aldığım metal parça;

Bende bu metal parça biraz aşınmıştı ve bu metal parça aşağıdaki resimde kare içine aldığım metal parçalar arasında kayarak sinyalin çalışmasını sağlıyor. Dikkat ederseniz aşağıdaki resimde ortada siyah bir boşluk var orada ise sinyal kapalı konumda oluyor.

Yuvarlak içine aldığım, aşınmış olan metal parçanın parçacıkları buradaki metal levhalar arasında kalmıştı. Böylece sinyal kapalı konumda bile olsa arada kalan bu parçacıklar devreyi tamamlayarak sol sinyalin sürekli çalışmasını sağlıyordu. Bir peçete ve bir bıçak yardımıyla bu kare içine aldığım bölgeyi güzelce temizledim ve ardından daha önceki resimde yuvarlak içine aldığım bölümü de temizledim. Bu bölümler biraz yağlıymış ben sildikten sonra tekrar yağlamadım ama sinyal kolu aynı yumuşaklıkla çalışmaya devam etti. Derken hemen arabaya uçtum, tekrar eski sinyal kolunu taktım ve bingo !
100TL 'yi boşuna harcamışım :D Boşuna harcamış olmamak için yeni aldığım kolu tekrar monte ettim ve eskisini yedek olarak bulundurmaya karar verdim.

Saygılar.

yahyaoner

Yeni Üye
Cevap: Sinyal kolu sorunu

Aynı sorun bende de var önce bi tamirciye götürüyüm baksın hayrına bi 10 20 veriyim :)

CRUEL

Yeni Üye

güzel paylaşım çok insanın işini görür :)
pek kullanmadığımdan olsa gerek hiç bu sorunla karşılaşmadım:D

yahyaoner

Yeni Üye

aynı sorun bende de başladı ara sıra oluyordu şimdi tam sapıttı napmam lazım yardımcı olurmusunuz

OrhaN

Yeni Üye

güle güle kullan.. benimde sinyal kolunda farı açarken tık tık diye kademeli açmıyor.. boşa çıkan sinyal koluna talibim satmak istersen :)

anka

Yeni Üye

Güzel bir görsel bilgi şöleni olmuş eline koluna sağlık...

SeYYaH

Yeni Üye

başına gelmiş ve aynen yeni kol alarak (ben bostancı sanayiide 80 tl'ye almıştım) halletmiştim bu işi bende... sağolasın paylaşım için

mustafa canaz

Yeni Üye
merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım. birkaç aydır sinyal sorunum vardı sorunu ve nasıl çözdüğümü kısaca anlatmak isterim belki birilerine faydamız olur. aracım 2008 model 206 1.4 benzinli sedan sorun sinyal araç soğukken çalışıyor araç ısındıktan sonra 10-15 dk sonra sinyal çalışmıyor ve kornada çalışmıyor. aracı stop edip tekrar çalıştırdığımızda biraz çalışıyor ve yine sinyal çalışıyordu. sorun sürekli devam edince elektrikçiye gittim yapamayacağını açarsak şöyle olur böyle olur yine olmaz ya böyle bin yada yenisini al dedi tamir edilememesi benim aklıma yatmadı. ama bir taraftanda sinyal kolu araştırmaya başladım bizimkiler sinyal ve silecek kolu takım satılıyormuş en az 600 tl istediler çıkma araştırdım 200-300 tl istiyorlar.
kafama takıldığı için bunu yapabilecek elektrikçi araştırdım ve buldum sorunu anlattım telefonla birini aradı benim söylediklerimi aktardı nem almıştır parçayı söküp getirin dedi. ben sinyal kolunun söküleceğini düşünürken direksiyon altındaki sigortaların olduğu parçayı söktüler bu parçayı görünce evet bunda nem olabilir arada ben sigortaları söküp pas sökücü ile temizlediğimi söyledim hatta sinyal kolu ve silecek kolunada arada pas sökücü sıktığımı anlattım bana bir daha buralara pas sökücü sıkmamam gerektiğini buraların kuru olması gerektiğini anlattılar ve sökülen parçayı yazılım vs yapan elektronikçiye götürdüm kutuyu açtı elktronik parçayı birbirinden ayırdı hava makinesi ve saç kurutma ile yarım saat üzerine bir kimyasal sıkarak temizledi tekrar kuruttu malzemeyi toparladı kutuyu 50 tl hizmet karşılığı teslim etti. elektirikçi kutuyu yerine taktı kablo vs tekrar yerleştirdi 30tl aldı sorun devam ederse kutudan bir parça değişeceğini söyledi 10 dk sonra tekrar hata bu sefer çözüm bende motor tamircisinin önüne aracı çektim hava tabancası ile sinyal kolu içini ve silecek kolu iç kısımlarını hava ile 3-5 dk temizledim 5 saattir sorun yok. bu arıza ile karşılaşacak arkadaşlar önce sinyal kolu ve alttaki sigorta panelini hava ile temizlemelerini öneririm kaç aydır sinyal sorunu ile uğraşmaktan bıkmıştım inşallah kimse bu sorunlarla karşılaşmaz.

Hocam yeni aldigini takmasaydin eskisini takaydin o bozulunca sifir olani takardin yani yedek olarak sifir urunu muhafa etmen daha mantikli :)

SM-G925F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gkhan

Yeni Üye
Merhabalar. 1 haftalık 206 sahibiyim. Farlar açıkken sinyal ve korna çalışmıyor. Ankaradayım. Önerebileceğiniz bir yer var mı
05543654181 gökhan