406 st Benzinde aşırı LPG'de daha az hissedilen tekleme sorunu

Crasher

Yeni Üye
Selamun Aleyküm arkadaşlar ben Denizli'den Ali aranıza yeni katıldım. Arkadaşlar benim sizlere acil danışmam gereken bir sorunum var. Aracı yeni aldım ve araçta ciddi bir sorunla karşı karşıya kaldım. Şöyle izah edeyim. Araç 2500 deviri geçince özellikle benzinde çok aşırı tekliyor yani bu stop edip yeniden vurdurarak çalışma gibi bile denilebilir. Özellikle de gaza ani yüklenmede çok daha bariz belli oluyor bu durum. Bu sabah aracın bujileri değişti bobinine bakıldı bobinde sorun yok. Bujiler de sıfırlandı araç hala aynı durumda. LPG'de sorun daha az belli oluyor ancak benzinde dediğim gibi araç motoru parçalayacak resmen. Lütfen yardım edin bir fikri olan var mı bu konuda?
Sabah aracın ekranında electronic ignition fault yazısı vardı. Meali Elektronic ateşleme sorunu ancak bujiler değişti bobinde de sorun yok daha başka ne yapılması gerekiyor Allah rızası için yardım edin lütfen...

xcahitx

Yeni Üye
Selamun Aleyküm arkadaşlar ben Denizli'den Ali aranıza yeni katıldım. Arkadaşlar benim sizlere acil danışmam gereken bir sorunum var. Aracı yeni aldım ve araçta ciddi bir sorunla karşı karşıya kaldım. Şöyle izah edeyim. Araç 2500 deviri geçince özellikle benzinde çok aşırı tekliyor yani bu stop edip yeniden vurdurarak çalışma gibi bile denilebilir. Özellikle de gaza ani yüklenmede çok daha bariz belli oluyor bu durum. Bu sabah aracın bujileri değişti bobinine bakıldı bobinde sorun yok. Bujiler de sıfırlandı araç hala aynı durumda. LPG'de sorun daha az belli oluyor ancak benzinde dediğim gibi araç motoru parçalayacak resmen. Lütfen yardım edin bir fikri olan var mı bu konuda?
Sabah aracın ekranında electronic ignition fault yazısı vardı. Meali Elektronic ateşleme sorunu ancak bujiler değişti bobinde de sorun yok daha başka ne yapılması gerekiyor Allah rızası için yardım edin lütfen...
Bu konuyla ilgili tek çözüm alabileceğiniz yer izmir Ayhan otomotiv

SM-A500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ulusoycelal

Yeni Üye
Benzer bi sorun arkadasın 406 vardi lpg ecu değiştirdi düzeldi. Lpg gitti lpg iptal etti 1-2 hafta benzinde kullandı araba normale döndü. sonra gidip lpg aktif ettiler ecu arizali cikti. Lpg ecu degisti simdi hiçbir sorun tekleme kalmadi. Sizde ona baktirin bi. Direk lpg ecu degistirmeyin ama önce lpg iptal edin benzinde kullanin 1-2 hafta sonra gidin pc baglasin

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Son düzenleme:

Crasher

Yeni Üye
Yanıt veren tüm arkadaşlara teşekkürler dün yine burada gördüğüm bir yorum vasıtasıyla aracın beynine reset attım. Yani en azından ben öyle sanıyorum. Bakan ustalar elektrik tesisatından olabilir diyor. Kimse pompa yada enjektörden bahsetmiyor.
Izmir e kisa vadede gitmem imkansız. Ancak bende elektronik birşey olduğunu düşünüyorum. Kablo tesisatı fazlaca yıpranmış çünkü beyin de arıza olabilir mi sizce ve barsa nasıl bir yöntem izlemeliyim? Ilk aracım sorularımı mazur görün lütfen. Cevap veren tüm arkadaşlara teşekkürler saygılarımı sunarım.

CeCoLi

Yeni Üye
Bobinin saglam olduguna nasil kanaat getirdiler ? Baska bir bobinde deneyin derim.

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Crasher

Yeni Üye
Bobinin saglam olduguna nasil kanaat getirdiler ? Baska bir bobinde deneyin derim.
Usta epey bir inceledi ve bobinde gerçekten hiçbir yıpranmışlık yok. Malesef tanıdığım kimse de bu araçtan yok. 406'yı geçtim Peugeot bile yok. O yüzden deneme kısmında yapabileceğim birşey yok malesef.
Şu an elektrikçide araç bekliyorum onlarda yapamazsa sanırım yetkili servis yolu göründü bana ama oraya gitmem gerekirse şöyle birşey düşünüyorum tamam parça lazımsa takın ama işe yaramazsa parasını vermem sökersin parçayı şeklinde? Kabul etmezlerse zaten işimiz iş ayaküstü arabanın bütün gerekli gereksiz parçalarını değiştirirler gibime geliyor. Bir de 2 ustanın ikisi de aracın sigortalarının yerini söylemiyor. Akşam resmen büyük bir oyuna geldiğimi fark ettim. Aracın kısa farı yanınca sol sinyal sanki lambalardan biri yanmıyormuşçasına hızlı yanıyor farı kapatınca normal. Ayrıca da uzun far yanmıyor sellektör yapınca yanıyor ama düğmeden yanmıyor. Sabah bıraktığım elektrikçi koldan olduğunu söyledi. Bakalım haber bekliyorum. En büyük talihsizliğim aracın başında bekleyememem. Çalıştığım için resmen sanayideki ustaların vicdanına kalıyorum...

Crasher

Yeni Üye
Aklıma enjektör veya benzin pompası geldi. Araçta duman atma var mı? Hangi renk duman atıyor?
Beyaz duman var ama çok değil açıkçası soğuktan duman olayını kontrol etmekte imkansız trafikte bütün arabaların arkasında beyaz duman var burada şu an :(
Birşey sorucam bilirsiniz belki. Dediğim gibi aracı daha yeni aldım fakat benden önce kullanan kişi araca abart egzoz tarzı birşey taktırmış bununla alakalı bir durum olabilir mi? Araç her ne kadar sorunlu olsa da arabamı seviyorum ilk göz ağrım ve kolay kolay da vazgeçmeyeceğim. Tavsiyeleriniz gerçekten altın değerinde benim için...

CeCoLi

Yeni Üye
Bobin oyle incelmekle anlasilmaz ki, bobin asinan birsey degil. Ancak buji uclarina bakar kuf pas varsa temizlersin distan bu kadar. Bonin icteki sargilar ile yuksek akim uretir. Bu akimda bir problem varsa bakarak anlasilamaz...

Crasher

Yeni Üye
Bobin oyle incelmekle anlasilmaz ki, bobin asinan birsey degil. Ancak buji uclarina bakar kuf pas varsa temizlersin distan bu kadar. Bonin icteki sargilar ile yuksek akim uretir. Bu akimda bir problem varsa bakarak anlasilamaz...
Anladım. Bu dediğinizi bir araştırıcam. Bugünkü elektrikçi de sorunu çözemezse sizin dediğiniz gibi bir şekilde bir bobin bulup gerekirse alıp deneyeceğim. Zaten aracın gerekli bazı kısımlarını değiştirmeyi ve bakım yaptırmayı düşünüyorum. Hem kendim için hemde trafikteki diğer sürücüler için aracın bazı bakımlarının sağlam olması şart. Bobini de bu şekilde varsayıp denemiş olurum en azından... Sorun çözülse zaman içinde aracımda kurallara aykırı olmadan kontrol edip geliştirmek istediğim şeyler var görüntüsünü düzeltip ufak tefek görüntü bozukluklarını gidermek gibi... Belki içine güzel bir handsfree imkanı sağlayan müzik sistemi gibi :)

Son düzenleme:

CeCoLi

Yeni Üye
Guzel bir bluetoohtlu teyp alir takarsin sahane olur. Bende kullaniyorum cok memnunum. Mikrofonunu aynanin yanina yada sol direge koyacaksin miss ☺

Crasher

Yeni Üye
Arkadaşlar internette yaptığım uzun araştırmalar ve son gittiğim elektrikçinin de ayni şeyi söylemesi üzerine şu sonuca vardım. Ayrıca aracı tanıdıkça birseyleri öğrenmekte vuna dahil. Elektrikçinin dediğine göre benzin şamandırası bozulmuş ve bana da vuna benzer bir sorun var gibi geldi. Çünkü özellikle azıcık rampa bir yerde araç beklediği zaman sorun daha da bariz oluyor. Bir şekilde depodan benzini çekemiyor araç.
Şimdi benim düşündüğüm değişikliklere gelince.
- Benzin şamandırası
- Enjektör ( araştırırken bunda da sorun olabileceğini gordum ve yukarıda bir abimiz de hatırlarmıştı )
- halen devam ederse bobin
Son olarakta hiç istemesem de beyine baktirmayi düşünüyorum.
Benim düşünceme göre şamandıra en olası problem sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda arkadaşlar?

By_Engin

, ANKARA
Aracın D9 motor sanıyorum.
Tarifine göre; LPG ayarın düzgün değil. Benzin haritasını bozmuş. Ateşleme bobininde sorun var.
Ateşleme bobini(5970.98) ve bujilerini(5960.F7 - Bosch 0242229630) değiştir. LPG devredışı bırak. Bir gece akü kutup başını sök, sabah takıp bir kaç gün benzinde kullan.
Bobin ve buji maliyeti orjinal (valeo ve bosch) 300TL. Ankara da olsan yardımcı olmaya çalışırdım, istersen kargolatabilirim. Parça kodlarını yazdım o kodlarla fiyat araştırabilirsin.
Düzelirse sonrasında LPG ye işin ehli bir yerde filtresini değiştirip enjektörlerini kontrol ettir (temizlettir) ve LPG ye sıfırdan ayar yaptır.

Crasher

Yeni Üye
[MENTION=204]By_Engin[/MENTION]
Abi dediğin gibi yapıcam Bobini değiştireceğim. Bir de benzin enjektörü tıkalı olabilir mi? Yani bu araç uzun zaman benzinde kullanılmamış gibi geliyor bana. Kullanılsa da depoya 20 liralık benzin alıp bir daha tamamen bitene kadar kullanılmamış gibi. Bir de bu aracın sigortaları nerede yardımcı olabilir misin. Sorumu mazur gör lütfen şahsıma ait ilk aracım olduğu için biraz acemilik yaşıyorum ister istemez. Daha araçta yapacak işlerim var. Arka amortisörleri değiştirmeyi düşünüyorum. Bunlarla ilgili ayrıca müsadenizle başınızı ağrıtacağım ilerleyen zamanlarda.
Aracın benzin şamandırası zaten çalışmıyor ve aracı aldıktan sonra uzun bir yola gidemediğim için yeni birşey fark ettim. Hararet göstergesi hiç çalışmıyor ısı müşüründen olabilir mi? Yani araçta aslında eksik üstüne eksik çıkıyor ve alırken dikkat etmemişim. Kaç kişi hararet göstergesine bakar orası da ayrı bir soru işareti ama neyse...
Ayrıca teyp ve elektrikli aynalar da çalışmıyor şaka gibi bir durum ve diyeceksin nereden bulaştın diye haklısın derim abi ama bulaştım bir kere var mıdır tavsiyelerin?

atlantisinim

Yeni Üye
Sigortaları kontrol ettirmenizde fayda var hocam, bir çok elektriksel sorunun kaynağı yerine tam oturmamış sigorta olabilir.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

By_Engin

, ANKARA
Direksiyon altında sigorta kutusu var. Motor bölümünde akü arkasında yine bir sigorta kutusu daha var, motor bölümündeki far fan motor ile ilgili aksamlar genelde. Diğer aksesuar tarzı cihazların direksiyon altındaki kutuda. Müşür motorun sağında (kaput açıkken bakınca) kahve ve yeşil 2 tane. Hangisi olduğunu hatırlamıyorum birisi gösterge diğeri fanlar için olması lazım. Benzin enjektörü kokay kolay bozulmaz. Kötü benzin varsa yada uzun süre kullanılmadıysa benzin bozuk olabilir. Kutup başını çıkar bir gece dursun (kapılar anahtardan açılıp kapanıyordur umarım). Ertesi gün hiç LPG ye alma benzinde kullan durumuna bak. Ondan sonra sıkıntılı çalışmaya devam ediyorsa bujileri değiştir. Düzelmezse bobini değiştir. Sonrasında duruma göre bakalım.

Crasher

Yeni Üye
Direksiyon altında sigorta kutusu var. Motor bölümünde akü arkasında yine bir sigorta kutusu daha var, motor bölümündeki far fan motor ile ilgili aksamlar genelde. Diğer aksesuar tarzı cihazların direksiyon altındaki kutuda. Müşür motorun sağında (kaput açıkken bakınca) kahve ve yeşil 2 tane. Hangisi olduğunu hatırlamıyorum birisi gösterge diğeri fanlar için olması lazım. Benzin enjektörü kokay kolay bozulmaz. Kötü benzin varsa yada uzun süre kullanılmadıysa benzin bozuk olabilir. Kutup başını çıkar bir gece dursun (kapılar anahtardan açılıp kapanıyordur umarım). Ertesi gün hiç LPG ye alma benzinde kullan durumuna bak. Ondan sonra sıkıntılı çalışmaya devam ediyorsa bujileri değiştir. Düzelmezse bobini değiştir. Sonrasında duruma göre bakalım.
Abim motor kısmındaki sigortaları açtımda zaten orada doğru dürüst sigorta yokmuş ki ya böyle ortaları delik gibi çoğu bölmede boş garip geldi nasıl olması gerekiyor acaba normalde? Ayrıca da benim motor d8 imiş malesef :(
Bujiler daha 15 gün önce değişti ama bobini değiştiricem. Bu enjektör temizleyici şeyler varmış onları önerir misin? Sabahları işe gidip geliyorum da Cumartesi günü akşam arabayı kapalı otoparka koyup akü başlığını çıkarıp deneyeceğim abi sonra da sana duruma göre haber veririm umarım işe yarar. Bu arada motor kulaklarını değiştirmeyi düşünüyorum fazla sarsıntılı çalışıyor motor ne kadar maliyeti olur bir fikrin var mı? Isı müşürünü bulamadım pazar günü ona ayrıca detaylıca bakmayı düşünüyorum.

By_Engin

, ANKARA
Sigorta sayısı donanıma göre değişir. Bazıları boş olabilir normal bir durum. Motor kulağı sarsıntının doğrudan şaseye iletilmemesi için amortisör görevi görür, stabil çalışan bir motor zaten sarsılmaz. Sorun kulak olmayabilir, mekanik ustası baktığında bilir sorun varmı yokmu.