Aks Sorunu ve Ölçüleri

CuRSe

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. Yine bir sorunla sizlerleyiz :). aracımızda şöyle bir sorun mevcut. 2 senedir ortalama sürekli aks yaptırmaktayım. 2 sene önce orjinal akslarını 2 kere yaptırmama rağmen 3 ay arayla sürekli bozma yaptı. özellikle sağ aksı çok fazla bozuyor. sol taraf ona nisbeten daha az bozuluyor.

En son tamir ettirdiğim aks cı aksların iyice deforma olduğunu değiştirilmesinin gerektiğini söyledi. araştırmalarımın üzerine çin malı akslar la binen arkadaş fazlasıyla var ve bunlardan birisi benim dayım. Kendisinde 405 SRI var adam yıllardır çin malı aldığı aksla aracına biniyor. En azından bizde bineriz diye düşünüp hiç tereddüt etmeden sağ ve sol olarak alıp taktım. Fakat ne yazıkkı bunlarda en fazla 6-7 ay civarı kadar gitti ve bozuldu. Onlarında yine ağırlıklı sağ (uzun taraf) bozuldu. Bunun üzerine tekrar kendi akslarını farklı bir aks cıya götürüp yaptırdım. Ortalama bu yazın başında yaptırdığım (sadece sağ bozuk demişti) aks şimdi tekrar biraz sert kalktığınızda takır tukur ses yapmaya başladı ve altına eğilip ileri geri oynattığımda şakır şukur ses yapıyor. Kısacası biraz yüklensem iyce bozulacak.

Bu işlemleri yaptığım abimin işyerindeki usta sürekli şase ölçülerinden bahsedip duruyor. şase ölçülerini bilsek ona göre hareket ederiz şeklinde. bende bunun üzerine farklı farklı şasecileri gezip aracın şaselerinde mi sıkıntı var diye baktırdım. Fakat bunların biri elinde su terazisi diğeri metreyle falan bakıp birşey olmadığını amortisörlere baktırmam gerektiğini söylediler. amortisörlerede baktırmaya gittiğimde bakmadan sorunun bununla alakası olmadığını söyleyip gönderdiler.

Son gittiğim birtane şaseci hiç bakmadan sorunu anlattığımda taşıyıcı bozuk o arabanın dedi. abim ise taşıyıcıyla ne alakası var iç laleyi bozuyor senin araban sürekli dedi.

En son olaraksa gezdiğim neredeyse 10 aks cı aracın basık olduğu için bu problemden kurtulamayacağımı söylüyorlar. benim anlamadığım benim 3. aracım ve diğer araçlarımda da aynı spor yaylardan vardı ve onlarda hiç bu problemleri yaşamadım. bu araçta bir sorun var ve ben bunu çözmeden orjinal aks alıp takmak istemiyorum.

Bizim araçların neyse bu şase ölçüleri dedikleri zıkkımı bilen arkadaş veya bununla ilgili bir döküman gören arkadaş varmı acaba. Veya Ankara'da bu işi cidden sallapati su terazisiyle bilmem neyle değilde adam gibi kontrolünü yapacak bir yer varmıdır.

Zekeriya

Yeni Üye
Slm aramıza hoşgeldin bende 306 kullanıcı sıyım aracımda basık 5 yıldır böyle geçen sene sol iç aks bozuldu oda körük patlamış kuru çalışmaktan aşınma vardı kaynak yapıldı 6ay flan olDu sıkıntı yok

Zekeriya

Yeni Üye
Slm aramıza hoşgeldin bende 306 kullanıcı sıyım aracımda basık 5 yıldır böyle geçen sene sol iç aks bozuldu oda körük patlamış kuru çalışmaktan aşınma vardı kaynak yapıldı 6ay flan olDu sıkıntı yok sende neden bukar çabuk bozuyor basık olmasından olamaz bana kalsa 306 da deneyimli arkadaşlar cevap verecektir 👍