AL4 Şanzuman Hakkında Bilmemiz Gerekenler !

FRANCE

Yeni Üye
Merhabalar Değerli arkadaşlar,

Aranıza yeni katıldım.

2000 Model Renault Megane aracımın şanzuman yağını ve yağ ile birlikte 2 adet elektrovalfini değişitirdim.

lakin şikayetim bir müddet sonra tekrar etti ( 100 km hız veya üzeri hızlarda 3000 devir ve üzerinde tak diye bir ses geliyor ve araç 3. viteste takılı kalıyor.. Taki kontağı kapatıp tekrar açana kadar )

Sorunun çözümü için ne yapmalıyım ?

By_Engin

, ANKARA
Merhabalar Değerli arkadaşlar,

Aranıza yeni katıldım.

2000 Model Renault Megane aracımın şanzuman yağını ve yağ ile birlikte 2 adet elektrovalfini değişitirdim.

lakin şikayetim bir müddet sonra tekrar etti ( 100 km hız veya üzeri hızlarda 3000 devir ve üzerinde tak diye bir ses geliyor ve araç 3. viteste takılı kalıyor.. Taki kontağı kapatıp tekrar açana kadar )

Sorunun çözümü için ne yapmalıyım ?
İşten anlayan bir otomatik şanzımancıya gideceksin. Bu senin yapabileceğin bişey değil yada tarifle çözülecek bişey değil. Bilgisayara bağlanıp incelenmesi lazım, yağ basıncında mı sorun var başka bir sıkıntı mı... Domates değilki bu çürümesin diye +4 derecede havasız ortamda muhafaza et diyim. İncelenmeden anlaşılmaz. Ankara'da olsan yönlendirebileceğim yer var Çanakkale için hiçbir fikrim yok.

han-ser

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar foruma yeni üye oldum. 2000 model peugeot 406 otomatik aracımı 3 ay önce aldım. Orjinal 120000 km de. Bu güne kadar yağ değiştimi emin değilim. spor kar lambaları yakma, ısınınca özellikle 1-2 arası vuruntu var. Arıza kaydı vermedi yağ basıncı ve diğer herşey normal. İzmirde Tibet usta (TT PROFESSIONAL) selonoidler yağ değişimi blok temizliği yapılacak. Aynı sorunların yaşanmaması için mutlaka mobil lt 71141 yağ+yağ katkısı eklenmesi gerektiğini söyledi. Yağ katkısı ilerde veya yakın zamanda problem çıkarırmı? Bir tek bu kafamı kurcalıyor. Yorum yapabilirseniz mutlu olurum.

mrt06

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar bende aranıza yeni katıldım. Dün otomatik 307 aracımın şanzuman yağını değiştirttim. Hiçbir sorunum yoktu 5 ayda sadece birkez kar ve spor mod ışıklarının yanması haricinde. İçinden 2,5 lt çıktı usta bunda bir terslik var çok az dedi 4 lt koydu sarı renk olanından içinden sarı çıktı. Aracı alırken computestde şanzuman yağ değişim ikazı veriyor araç demişlerdi ama değişimde sormama rağmen bi km sıfırlama falan yapılmadı araç bu şekilde yağ değişimi yapılmadı olarak mı görür kullanımda beyinsel bir sıkıntı çıkar mı sıfırlanması mı gerekirdi acaba. Birde değişimde yağın hepsi boşalıyor mu kalan 1,5 lt yağ şanzuman içinde kalmış olabilir mi Teşekkürler

Son düzenleme:

SühaV

Yeni Üye
307xt 2004 AL4

İyi günler forma yeni katıldım benim sorunum şu; 307 sahibiyim yeni aldık aldığımızda da şanzıman ustasına gösterdik herhangi bir sıkıntı yok keçede yağ kaçağı var dedi 500 km gibi yol yaptık şimdilerde özellikle 2-3 atarken bi boşalma oluyor 3-4 saniye sürebiliyor bu boşlama sonrasında üst vitese geçiyor devam ediyor yağ değişimi ve keçe değişimi yaptıracam yağ basıncından kaynaklı olduğunu düşünüyorum.. sizce özel bir serviste maliyeti ne olur yakın zamanda veya daha öncesinde değiştiren öncesinde benim gibi olan var mı ... yardımcı olursanız sevinirim

Emrekvn

Yeni Üye
Arızalar ve Çözümleri

1)Hiç bir uyarı vermeden vuruntu varsa,yağ değişimi büyük olasılıkla düzeltir.
2)Fren münşürü bozuksa mutlaka yenisini alın 20 tl birşey(eğer araç dururken vites p de takılı kalıyorsa ve kapatıp yeniden çalıştırınca düzeliyorsa bunu birkez bile yapsa bozuk demektr)
3)Eğer Auto Gear Fault uyarısı veriyorsa bakmanız gereken durumlar.

Serviste, araç"d" "n" ve 200 devirde bilgisayara bağlanır, selenoiddeki basınç değerleri ölçülür.
ve duruma göre tamirat yapılır ancak genel olarak,

yüzde 10 eğimli(6-7 derece) bir yokuşta geri kaçırma varsa, yağ bloğu, geri kaçırma yoksa selenoid değişimiyle sorun düzelir.

Şanzıman fışlama kaçırma gibi sorunlar varsa revizyona gidilmesi gerekebilir.

Son olarak burayı dikkatle okuyun,
bu sorunların tümünde genelde servisler revizyon der korkmayın paniklemeyin,inadına bastırın unutmayın servis yüzde yüzonsekiz karla parça satar, bende aynı problerm varken bir servis revizyon 4000 tl dedi,biri yağ blogu 1500 tl olmazsa revizyon dedi,ben bu forum sayesinde çok daha düşük bir miktara hallettim.

eğer automatic gear fault hatası alıyorsanız , ve maddi olarak bölüm bölüm gidelim diyorsanız.

1)hatayı sildirin,belki tekrarlamaz
2)yağ değiştirin
3)valfler
4)yağ blogu
5)revizyon

servisler 4veya 5 derler genelde ama yüzde doksan 1-2-3 de düzelir :)
hocam yaptığınız paylaşim cok faydalı olmus bende yeni üye olup sonuna kadar okudum o kadar anlasilabilir ve acık yazmıssınızki tesekkür ederim, 2006 407 2.0 otomatik
Aracım var genelde bakimlarını aksatmam ,sanzıman yagını özel bir seviste degiştirdim subat ayında ama bu aralar vuruntu yapmaya basladı 1 den 2 yengecerken hafif 2 ile 3 arası biraz daha hissedilir 3 ile 4 arası arasıda hissedilir sekilde geciyor,
dediğiniz gibi arabayı biraz dik bir rampaya koydum geri kayma yapmadi,
geri vites ise araci aldiğimden beri hafif hissedilir hissedilmez hafif bir tık yapıyor , konyada yasıyorum nereye gitsem ankaraya gidin diyor ugrasmak istemiyorlarmı yoksa ustalıklıklarımı kısıtlı karar veremedim, sizlerin ve arkadaslarında yorumları benim icin önemli ilk nerden nasıl baslamalıyım nelere dikkat etmeliyim !