Automatic Gear Fault Uyarısı

baygeveze

Yeni Üye
Herkese merhabalar. Arkadaşlar ben de 2000 Model Peugeot 406 SV BVA Otomatik Şanzıman araba var. Automatic Gear Fault uyarısı için bir çok yerde yaptığım araştırmalar sonucu sorunun genelde şanzıman yağı ve selenoid elektro vanalardan olduğu yönünde. 4 litre şanzıman yağı aldım Castrol'un. Bunu tamirci ustayla görüştüm kendisi boşaltabileceğini söyledi.LAkin bir sitede okuduğum kadarıyla şanzıman yağı doldurulduktan sonra Planet 2000 programıyla beynin güncellenip yeni yağ dolumu yapıldı komutu verilmesi gerekiyormuş.Sorum şu ki otomatik şanzıman yağını normal motor ustası ve tamircisi doldurabilir mi? Ki benim ustam doldurabileceğini söyledi. Bunun bir seviyesi var mı? Ve yağ doldurulduktan sonra beynin güncellenmesi gerekiyor mu? Yağ soğutucunun da değişmesi veya temizlenmesi gerekiyor mu? Bir diğer sorum ise yağımı alıp Yetkili servise gidersem orada sadece şanzıman yağını değiştirilmeini istesem bunu yaparlar mı yoksa illa yağı onlardan mı almam gerekiyor. Cevaplayan herkese şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Serhun

Yeni Üye
Malzemeyi yetkili servise götürürseniz işlemi yapmayabilirler
İsterseniz önce yetkili servise danışın ona göre ilerleyin
Sanzuman bakımı yapıldığında güncelleme yapılması gerekmektedir bu konu önemli

iPhone den gönderildi

oguzhandincel

, ÇORUM
Aldığınız yağ yanlış öncelikle. Mobil Lt71141 di sanırım o yağdan almalısınız. Tamirciniz doldurabilir zor bi işlem değil ancak önce tamamen boşaltmalı yağı ardından 4 lt nin hepsini koyup aracı çalıştırıp bütün viteslere tek tek sırayla geçirip her viteste bir kaç saniye beklemeli,ardından bi tur atıp aracı çalışır haldeyken N ye alıp lifte kaldırıp yağ tıpasının ilk vidasını açıp fazlasını boşaltmalı. Siz yine de servise gidip yaptırın bu işlemleri bence. 150 tl civarı olması lazım yağ değişimi serviste. Ayrıca arıza koduna baktırırsanız bir an önce iyi olur. Selenoid hatasıdır genelde ama başka bir sorun da olabilir. İşini bilmeyen ustalardan uzak durun derim şanzıman konusunda.
Nokia Lumia 1020'den gönderildi.

erdi35

Yeni Üye
merhaba
aynı işlemi bugün yaptırdım bende de 406 var selenoid ve yağ değişimi tavsiyem güncelleme yaptır ve güncelleme dışında yağ ve selenoid değişimini bir çok tamirci yapabilir. bana maliyeti işçilik selenoid ve yağ 350 tl mal oldu ancak yağı mobil aldım ve sadece 2 lt kullanıldı.

ufuk

Üye
Herkese merhabalar. Arkadaşlar ben de 2000 Model Peugeot 406 SV BVA Otomatik Şanzıman araba var. Automatic Gear Fault uyarısı için bir çok yerde yaptığım araştırmalar sonucu sorunun genelde şanzıman yağı ve selenoid elektro vanalardan olduğu yönünde. 4 litre şanzıman yağı aldım Castrol'un. Bunu tamirci ustayla görüştüm kendisi boşaltabileceğini söyledi.LAkin bir sitede okuduğum kadarıyla şanzıman yağı doldurulduktan sonra Planet 2000 programıyla beynin güncellenip yeni yağ dolumu yapıldı komutu verilmesi gerekiyormuş.Sorum şu ki otomatik şanzıman yağını normal motor ustası ve tamircisi doldurabilir mi? Ki benim ustam doldurabileceğini söyledi. Bunun bir seviyesi var mı? Ve yağ doldurulduktan sonra beynin güncellenmesi gerekiyor mu? Yağ soğutucunun da değişmesi veya temizlenmesi gerekiyor mu? Bir diğer sorum ise yağımı alıp Yetkili servise gidersem orada sadece şanzıman yağını değiştirilmeini istesem bunu yaparlar mı yoksa illa yağı onlardan mı almam gerekiyor. Cevaplayan herkese şimdiden teşekkürlerimi sunarım.
-Her nerede okuduysanız işlem doğru. Yağ değişimi sonrasında Fuatın da tavsiye ettiği gibi, BSI deki verinin güncellenmesi gerekli. Yoksa benzer aktarma ünitesi arızaları almaya devam edebilirsiniz.
-Oğuzhanın de söylediği gibi yağ kesinlikle orjinal Mobil LT71141 dir. Başka bir ürün denemeyin bile.

lsuersoy

Yeni Üye
Merhaba, bende de 406 var.
Peugeot 406 Sv Otomatik Zümrüt Yeşili -2000 , arabayı 2012 de almıştım.
Çok nadir de olsa uzun yolda hiç durmadan 50 km den fazla yol yaptığımda GEAR FAULT hatası aldığım oluyordu. Arabayı kenara çekip, bir süre bekleyip , tekrar start ettiğimde eğer 2000 deviri aşmazsam tekrar GEAR FAULT almıyordum, ne zaman ki 3000 devir ve yukarısını görsem GEAR FAULT almam an meselesi oluyordu...

Bu yıl 2017 Nisan da çok sıkıntı yaşadım, arabayı start ettikten çok kısa bir süre geçtikten sonra, İST-ÇORLU yolunda , çorluya giderken 30-40 defa bu hatayı aldım, her defasında sağa çekip, stop-start yaptım...İST de dönünce de iyi bir ustaya aracı emanet ettim...

PC ye bağladı, hataları gördü, selenoid valflerin 2 sinide değiştirdi, şanzıman yağını 3/4 oranında değiştirdi.
Şanzımanın içinde 1 LT kadar yağ alan özel bir bölme olduğunu ve o bölmenin yağının değiştirilemediğini anlattı usta...değiştiği kadarı ile idare etceksin dedi...

Araç tam olarak 1000 km yapmış ve hiç GEAR FAULT vermemişti , 28.06.17 ye kadar,
Araç tamirden çıktıktan sonra VİTES geçişleri hissedilir derecede düzelmişti. Meğer 2012 den beri araç ziyadesi ile genellikle 3.cü vitesde takılı gidiyormuş, zaman zaman devire göre vites atıuormuş, kafasına göre...valfler değiştikten sonra ciddi bir düzelme olmuştu.

Bursa-İST yolunda 3 defa GEAR FAULT verdi...Usta ile görüştüm, getir bakalım dedi...Sonucu tekrar buradan yazarım...

[h=1][/h]

Serhun

Yeni Üye
Sanzumana yapılan selenoid degisimi ve yağ degisimi sonrası yazılım güncelleniyor diye hatırlıyorum.
Ustanız da bunu öneriyorsa yağını tekrar değişip yazılım yüklenirse muhtemelen sorun düzeltebilir.

Turan90

Yeni Üye
Merhaba
406 2.0 otomatik şanzıman aracım var; Araç her çalıştığında sert bir sekilde vuruntu yaparak bu hatayı veriyordu.
Sanayiye gittim selenoid valflerini 750 TL gibi bir ücret karşılığında değiştirdim ve düzelen sadece, bu sefer sessiz bir şekilde hataya geçmesi oldu
Sorunun çözümü için son olarak yazılım yüklenmesini deneyeceğim bunun için iyi bir servis tavsiyesi alabilirmiyim. Birde fiyatı aşağı yukarı ne kadardır ?