Soru Çok fazla arıza var yardım edin.

qqbugraqq

Yeni Üye
Belki küçük belki büyük şeylerdir ama ben çok takıntılı bir insanım aracı alalı 3 hafta oldu ve çok beğendim. Her detayını yaptırıp binmek istiyorum fakat önce borçlarımı toparlamam gerek. Sanayi ortamına girmeden önce sizlere sormak istedim.

1- Hız ibresinin araç yoldayken 0 a inip bi süre sonra kendi kendine geri gelmesi.
2- araç boşta iken bir uğultu sesi gelip debriyaja basınca o sesin kesilmesi.
3- Klimayı açtığımda açılma çalışma sssinin duyulması fakat içeri soğuk vermemesi.
4- Kontağı ilk çalıştırdığımda araç kmsi "-0" yazıp 3-5sn sonra düzelmesi.
5- Tüpte veya benzinde fark etmeksizin rölanti dalgalanması.
6- Bazen geri vitese tam geçmeyip cartlaması.

Bunlar neden olur? Hangi parçaları değişmem gerekir? Tahmini maliyeti ne tutar?

Bir de bi işlem sırası koysak sırayla hangisinden başlamalıyım? Şimdiden teşekkürler.

By_Engin

, ANKARA
Belki küçük belki büyük şeylerdir ama ben çok takıntılı bir insanım aracı alalı 3 hafta oldu ve çok beğendim. Her detayını yaptırıp binmek istiyorum fakat önce borçlarımı toparlamam gerek. Sanayi ortamına girmeden önce sizlere sormak istedim.

1- Hız ibresinin araç yoldayken 0 a inip bi süre sonra kendi kendine geri gelmesi.

KM sensörü arızalı, değişmeli.

2- araç boşta iken bir uğultu sesi gelip debriyaja basınca o sesin kesilmesi.

Şanzıman (muhtemelen prizdirek bilyası) yada baskı balata (yada baskı bilyası), incelemek lazım.

3- Klimayı açtığımda açılma çalışma sssinin duyulması fakat içeri soğuk vermemesi.

Klima gazı kontrol edilmeli, hava klapeleri çalışmıyor olabilir, klima devreye giriyor dediniz ama girmiyorsa sol far arkasında BITRON fan rölesi arızası olabilir.

4- Kontağı ilk çalıştırdığımda araç kmsi "-0" yazıp 3-5sn sonra düzelmesi.

-0 yazıp sonra normale dönüyorsa bakım periyodu ya geçmiştir, yada bakım yapıldıktan sonra sıfırlanmamıştır. Bakım yapıldı ise; km sıfırlama düğmesine basılı tutarak kontağı açın geri sayım sonrasında sıfırlanacaktır.

5- Tüpte veya benzinde fark etmeksizin rölanti dalgalanması.

Gaz kelebeği ve rolanti motoru temizliği sorunu çözebilir, 8v (1.6) motor ise subap ayarı yapılması gerekebilir. Bunlar sorunu çözmezse incelemek lazım.

6- Bazen geri vitese tam geçmeyip cartlaması.

Geri vites ve 1.viteste genelde şanzımanlarda senkromeç olmaz. Durmadan geçirmeye çalışırsanız cartlar. Dururken geçmesi lazım. Baskı balata tam ayırmazsa benzer soruna sebep olur. Durduğunuz halde yapıyorsa baskı balata kontrol edilmeli, çok dipte ayarlanmışsa sorun olabilir.

Bunlar neden olur? Hangi parçaları değişmem gerekir? Tahmini maliyeti ne tutar?

Bir de bi işlem sırası koysak sırayla hangisinden başlamalıyım? Şimdiden teşekkürler.
Sorularınızın altına cevaplamaya çalıştım.