DIY Peugeot 406 Klima Sorunu Çözümü (BSI)

By_Engin

, ANKARA
Herkese selam. DIY konularımıza uzun bir ara vermiştik.
Paylaşımda fayda gördüğüm konulardan birisi olan Peugeot 406 D9 klima sorunu çözümü.

Arıza: Klima A/C açık olduğu halde bazen çalışıyor bazen çalışmıyor.
Bazen çalışırken kendiliğinden devreden çıkıyor (otomatik devreden çıkması değil).
Gaz kontrolü yapıldı ve gaz dolu sorun yok. Gaz basınç sensörü sağlam. Klima kumandası sağlam.
Kompresörde sorun yok. Herşey normal görünüyor fakat klima çalışmıyor yada kafasına göre bazen çalışıyor bazen çalışmıyor.

Çözüm: BSI A/C röle arızası.
BSI üstten görünüşte rölenin yeri aşağıdaki kırmızı çerçeve ile işaretlenmiştir.
Bilmeniz gereken bişey var, plastik kasa açılmıyor. Dremel gibi bir aletle kesmeniz gerekiyor.

Kesildikten sonra aşağıdaki fotoğrafta işaretlenen röle A/C rölesi. Sorunumuzun kaynağı olan bu röleyi değiştirmemiz gerekiyor.

Aşağıda işaretlenen yerdeki lehimlerden sökerek röleyi çıkarıp yenisini tekrar lehimliyoruz ve sonra kestiğimiz plastik kısımları tekrar yapıştırıyoruz.

p406_bsi_topside.jpgp406_bsi_under.jpg20170724_111505.jpg

CeCoLi

Yeni Üye
Masallah guzel bir paylasim, bu role degisince olay direkt olarak duzeldi mi ? Roleyle alakali yapmasina biraz sasirdim acikcasi...

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

By_Engin

, ANKARA
Arkadaşlar fotolar görünmüyor mu?
[MENTION=582]CeCoLi[/MENTION] ben BSI değiştikten sonra öğrendim mevzuyu. 1 senedir arada çalışıyor arada çalışmıyor kafasına göre takılıyordu. Benim arızalı BSI da klima rölesi yanmış, dıştan erimiş deforme olmuş fakat biz sileceğin rölesi sanıyoruz BSI arızasında ilk sıkıntı onunla başlamıştı hatırlarsan anlatmıştım sana mevzuyu. Biz onu silecek rölesi diye değiştirdik ama BSI tamir edilebilir mi yapabilirmiyiz diye araştırırken yabancı forumlarda 3-4 farklı yerde bu arızayı buldum. Üstündeki röleyi değiştirende var röleyi söküp dışarıya soketli röle takanda var :) Ben BSI komple değiştirdiğim için şuan sorun yok her seferinde çalışıyor :)

CeCoLi

Yeni Üye
Arkadaşlar fotolar görünmüyor mu?
[MENTION=582]CeCoLi[/MENTION] ben BSI değiştikten sonra öğrendim mevzuyu. 1 senedir arada çalışıyor arada çalışmıyor kafasına göre takılıyordu. Benim arızalı BSI da klima rölesi yanmış, dıştan erimiş deforme olmuş fakat biz sileceğin rölesi sanıyoruz BSI arızasında ilk sıkıntı onunla başlamıştı hatırlarsan anlatmıştım sana mevzuyu. Biz onu silecek rölesi diye değiştirdik ama BSI tamir edilebilir mi yapabilirmiyiz diye araştırırken yabancı forumlarda 3-4 farklı yerde bu arızayı buldum. Üstündeki röleyi değiştirende var röleyi söküp dışarıya soketli röle takanda var :) Ben BSI komple değiştirdiğim için şuan sorun yok her seferinde çalışıyor :)
Himm guzel, istanbulda yasadigin silecek problemide duzeldi sanirim ?

By_Engin

, ANKARA
Himm guzel, istanbulda yasadigin silecek problemide duzeldi sanirim ?

BSI yandı, Ankaraya geldim stop ettim, sonra tüm donanımlar iflas etti. Komple değiştirdik. Bendeki B4 BSI ama taktığımız B1 BSI. Kapı alt aydınlatma lambaları çalışmıyor. İçime sinmedi, eskisini tamir etmeye çalışıyorum. Sadece kodu olan ne olduğu belli olmayan chipler var içinde.

CeCoLi

Yeni Üye
BSI yandı, Ankaraya geldim stop ettim, sonra tüm donanımlar iflas etti. Komple değiştirdik. Bendeki B4 BSI ama taktığımız B1 BSI. Kapı alt aydınlatma lambaları çalışmıyor. İçime sinmedi, eskisini tamir etmeye çalışıyorum. Sadece kodu olan ne olduğu belli olmayan chipler var içinde.
Her bsi farkli yani ? Acaba modellerinki birbirine uyuyormu ?

oguzhandincel

, ÇORUM
Her bsi farkli yani ? Acaba modellerinki birbirine uyuyormu ?

Abi donanıma göre farklı bsi var anlaşılan. Engin abinin sonradan taktiği st nin muhtemelen. Benim araba sv benimkine de taksak eksik donanım dolayısıyla çalışmayan yerler olacaktır. Veya Engin abinin orjinali benimkine taksak yine eksikler var

PLK-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

z2.gonenc

Yeni Üye
Merhaba abi benim sv nin klimasi sogutmuyordu ve ariza tespit edilmeye calisildi. Simdi bsi arizasi oldugu soyledindi. Hersey faal bir klima problem. Bugun yarin bostanvi sanayinin havasini cekecez cigerlerimize bu bilgilerden sonra onceligim klima rolesini kontrol ettirmek.

SM-J500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

DRIVER34

Yeni Üye
bende bsı arıyorum benim arabada bekleyince kumanda açmıyor ve airbag arızası veriyor, hafta gösterdim garaj58 diye bir yere, ilgili de biri sağolsun, bırakacam ya tamir ya değişim, bundan 5 sene önce tamir görmüştü... bakalım yine kurtulacakmı...