Katalizör (Arıza ışığı)

Majeste

Yeni Üye
Arkadaşlar 206 1.4 aracıma kat iptali yaptım ama 1 hafta sonra arıza lambası yaktı. Pc'ye bağlattırım sildiridm 3-5 gün sonra tekrar yandı. Gene pc ye bağlattırıp sildirdim gene yandı vs vs devam etti gitti. Bir kaç yere sordum yanıltıcı müşür falan dendi yardımcı olursanız sevınırım yol gösterirseniz bu ısıgı söndürmek için. manifoldun üstünde 1 tane ve katalizörden sonrada 1 tane toplamda 2 tane müşür var. Arıza ısıgını yaktıranda katalizörden sonraki müşür nasıl işlemle bu sorunu düzeltebiliriz ??

ALBaYDeMirCaN

Yeni Üye
Majeste,
Aynı sorunu ben de yaşamıştım.Dediğin gibi katalizörden sonraki müşir yakıyor arıza lambasını.O müşire ek bir parça takarak problem gideriliyor.

ALBaYDeMirCaN

Yeni Üye
Kat iptal edildiğinde araba aşırı çevre kirliliği yarattığı için arıza ışığı sürekli yanıyor onu iyi biliyorum ama sönmesi için ne gibi bir uygulama yapılıyor her hangi bir bilgim yok...

mimit

Siteden Uzaklaştırıldı
Bu şekilde zaten muayeneden de geçemiyceksin tabi muayene edenler işlerini doğru düzgün yaparsa,sensör yanıltıcılar var bunlar sayesinde ışığı söndürebilirsin ama sistem sürekli hata bilgi aldığından ileride başka sorunlara yol açması olası.

benim sana tavsiyem Tüv onaylı bir markanın katalizörünü alıp aracına geri takman, önceden çok pahalıydı bu parçalar ama artık orjinal muadillerini üreten bir çok marka var,fiyatlarıda uygun,arkadaşım focusu içi muayeneden geçemeyince aldı 250 tl verdi.

Zaten katalizörün tıkanmadığı sürece iptal etmenin bir mantığı yok,aracının motoru o parça ile birlikte geliştirilmiş onun yokluğu fayda değil zarar verir,tıkandığı zaman araç çekişten düşebilir ve yeni takıldığında eski haline gelir.sadece ses uğruna soluduğumuz havayı bu kadar kirletmenin bir mantığı yok buna kimsenin hakkı da yok,zaten iyi bir son susturucun var istediğin sesi gene alırsın egzoz undan.

Majeste

Yeni Üye
Ya konu almıs gitmiş nerelere gelmiş :) Zaten tüv den geçmek sıkıntı değil ben pc ye bağlattırdıgımda 1 hafta boyunca yeni akaryakıt almadıgım sürece (oktan farklılıgından ötürü) yakmıyor arıza ısıgını. O ısık sadece katalizör hatası için yanmıyor motor aksamı için geçerli. He tüvde cihazı pc ye bağlarlarmı orasını bilemem ama sonuc bu. Egzost emisyon ölçümlerinde ise zaten sıkıntı yok pulu gidip 25 tl ye rahatlıkla alabiliyosun. Sensör yanıltıcı denilen zımbırtıyı nerelerden temin edebilirim yani demem o buradaki egzostçular elektronik aksama bakmıyorlar.

mimit

Siteden Uzaklaştırıldı
İşini doğru dürüst yapan insanlar sana puldan da geçer not vermezler katalizörsüz aynı şekilde tüv de biliyorsun aracın altına girip kaçakları kontrol ediyorlar bu sırada katalizör ve egzoz sistemini de kontrol ediyorlar,tüvde aracı bilgisayara bağlamıyorlar zaten,motor arıza ışığının yanması onlar için sorun değil,senin aracının eksik aksamla dolaşması sorun.

Majeste

Yeni Üye
Tamamda ben sorunuma çözüm istedim bunların zaten bilincindeyim neyin polemigini yaşıyorum seninle onu anlamadım? Istediğim sekildede dolaşırım bu sorun seni alakar etmez dostum

mimit

Siteden Uzaklaştırıldı
bende sana çözüm sundum zaten,sorunu çözmek isterken başka sorunları tetikleyecek aradığın parça.sonra işin sana olan maliyeti artacak.daha önce yaşadıklarımızdan edindiğimiz tecrübelerden yola çıkarak buradaki insanlarla birbirimize yardımcı olmaya çalışıyoruz.Ben modifiye yada değişiklik karşıtı bir insanda değilim ama diğer türlü olduğunda sana daha sağlıklı ve daha masrafsız bir çözüm olacağını söyledim.

silivriserdar

Yeni Üye
Valla arkadaşlar Bende Aynı sorun var o ışık Bendede yanıyor ve en iyi yöntem galiba yeni bir katalizör alıp takmak. Ayrıca tüv den geçmek kolay kiralık katalizör takıyor egzoscular. Gaz dolu olunca ışık sönüyor. Şimdi benim merak ettiğim şey Ben egzos u yeni değiştirdim ve katalizör arızalı egzos'a bir zararı olurmu? Araç peugeot 306 xr pilatinum 2001 gazlı

CeCoLi

Yeni Üye
Valla arkadaşlar Bende Aynı sorun var o ışık Bendede yanıyor ve en iyi yöntem galiba yeni bir katalizör alıp takmak. Ayrıca tüv den geçmek kolay kiralık katalizör takıyor egzoscular. Gaz dolu olunca ışık sönüyor. Şimdi benim merak ettiğim şey Ben egzos u yeni değiştirdim ve katalizör arızalı egzos'a bir zararı olurmu? Araç peugeot 306 xr pilatinum 2001 gazlı
Kaydını tamamlamış üyelerimizin ''Üyelerimizi Tanıyalım''başlığı altında yeni bir konu açarak aşağıdaki bilgi formunu eksiksiz doldurmanız hem sizin için hemde bizim için yararlı olacaktır.

Yeni bir tanıtım konusu açmak için linke tıklayınız:

http://www.peugeotteam.com/forum/new...newthread&f=10

1- Adınız Soyadınız :
2- Yaşınız :
3- Aracınız :
4- Mesleğiniz :
5- Kan grubunuz :
6- İl & İlçe :
7- Tuttuğunuz takım :
8- Hobileriniz :
9- Bizi nereden buldunuz :

Ayrıca kontrol panelindeki profil bilgilerinizi tam ve doğru olarak doldurmanız forum düzeni adına çok faydalı olmaktadır. İmza bölümünde resim kullanmak yasaktır. Sadece yazı olarak herhangi bir bilgi veya aracınız ile alakalı özellikleri belirtebilirsiniz. Özellikle "konum" kısmına İL-İLÇE ve DOĞUM TARİHİ bilginizi yaş görünecek şekilde doğru olarak yazınız...

İlginize teşekkür eder keyifli forumlar dileriz...

gvn67

Yeni Üye
kat iptali bendede var arıza ışığıda yanmaya devam ediyor.aracı bilgisayara bağlayınca oksijen sondası arızası gösteriyor.senin çözüm aradığın yer yanlış bence egzozcu değil çünkü yazılımsal bi olay bu.peugeot beyin ve yazılım ustası olan bi servis bulman lazım.artık orada yanıltıcımı takarlar yazılımdanmı engellerler orasını bilemiyorum.bende engine check yanıyo ama alışıyosun bi süre sonra :)

Mert

Yeni Üye
Arkadaşlar 206 1.4 aracıma kat iptali yaptım ama 1 hafta sonra arıza lambası yaktı. Pc'ye bağlattırım sildiridm 3-5 gün sonra tekrar yandı. Gene pc ye bağlattırıp sildirdim gene yandı vs vs devam etti gitti. Bir kaç yere sordum yanıltıcı müşür falan dendi yardımcı olursanız sevınırım yol gösterirseniz bu ısıgı söndürmek için. manifoldun üstünde 1 tane ve katalizörden sonrada 1 tane toplamda 2 tane müşür var. Arıza ısıgını yaktıranda katalizörden sonraki müşür nasıl işlemle bu sorunu düzeltebiliriz ??

3.Sanayi sitesinde uslu egzos var bülent abi ona gidersen sorununu çözerler sorunun ek bi parça takılarak ortadan kalkıcaktır.

has hasan

Yeni Üye
Sakın yeni bir katalizör alıp 1000 tl bayılmayın, en kötü gidin temizletin, sorun 1.sönsörde yani katalizör den önceki sensörde ise, ben katalizörü değiştirdim yine yanıyor, iyi bi usta bulun kendinize, ben hala bulamadım, işik yanıyor hala.