Orjinal teyp için aux yardımı

blackps

Yeni Üye
Arkadaşlar kolay gelsin forum arattım ancak konuyla ilgili bilgi bulamadım ya da gözden kaçırdım. Eğer konu daha evvel açıldıysa kusura bakmayın. Aracım 2006 model 307cc. Orjinal teyp için şu piyasada ki 150-170 liralık aparatlar takılmadan aux girişi yaptırmam mümkün mü daha önce forumdan yaptıran arkadaşlar var mı acaba ?

ozyvet

Yeni Üye
Evet mümkün ben 2 hafta önce yaptım. Forumda konu var di ben ona gore yaptım. Ozel servistede açtırdım sorunsuz kullanıyorum

Eternal_Chaos

Yeni Üye
Ben yaklaşık 8-9 aydır kullanıyorum. Orijinal teybin cd changer girişinden bağlantısı yapılıyor. Taktığın USB içine de CD01,CD02,CD03,CD04,CD05,CD06 şeklinde 6 klasör oluşturuluyor. Her klasöre max 99 parça atılabiliyor. Servisten CD Changer ın aktif edilmesi gerekebilir. Bende gerekmemişti, takınca direkt çalışmıştı.
Ses kalitesine gelince...aux girişinden iyi ses çıkışı olan kaliteli bir cihaz bağlandığında gayet tatmin edici ses alınıyor. Ama USB kalitesi biraz düşük. SD kart hiç denemedim ama tahminimce o da USB kalitesindedir.
Aracın orijinalliğini bozmadan yapılabilecek en mantıklı şey bence, eğer üst düzey bir kalite beklentisi yoksa...

Edit: Bu arada ben 206 da kullanıyorum. 307 de de aynıdır heralde...

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

lkr_yldz

Yeni Üye
Arkadaşlar kolay gelsin forum arattım ancak konuyla ilgili bilgi bulamadım ya da gözden kaçırdım. Eğer konu daha evvel açıldıysa kusura bakmayın. Aracım 2006 model 307cc. Orjinal teyp için şu piyasada ki 150-170 liralık aparatlar takılmadan aux girişi yaptırmam mümkün mü daha önce forumdan yaptıran arkadaşlar var mı acaba ?
o cihazlardan taktırmak istemiyorsan çok iyi bir elektronikçi bulman lazım. soruna gelince yapılabiliyor mu evet yapılıyor.

blackps

Yeni Üye
çok teşekkürler arkadaşlar. aslında durumumu özetlemek gerekirse aracıma normalde double teyp alacaktım ancak o parayı ona yatırmak yerine fotoğraf makineme flaş seti ve bi kaç ekstra parça almak daha mantıklı geldi. en azından mesleğime yatırım ve para getirisi olucak. aracımda ise aux girişi sağlarsam tabletimi ekran ve multimedya olarak kullanmak istiyorum. yani double teyp de ki her işlevi tabletten yapıp sesi teypten almak nitetindeyim. eğer yaptırma gibi bir şansım olursa buradan muhakkak fotoğraf ve bilgi paylaşımında bulunucam.

blackps

Yeni Üye
anladığım kadarıyla bu soket teypin arkasında cd çalar girişine takılarak cihazın aux'u cd gibi algılamasını sağlıyor. aslında en pratik ve güzel yöntem ancak bunu istanbulda bulabilir miyim acaba ? birde diğer türlü yaptıran arkadaşlar ne kadar bir maliyetle yatırdılar acaba bilgi verirlerse sevinirim.

ufuk

Yeni Üye
audioline tarzı cihazlar da aynı mantıkla çalışırlar. Orjinal teybinizin hazır bulunan cd changer giriş soketine giriş yapılarak ünite kullanılır.
aşağı yukarı kendi maaliyetlerimi yazayım. 100 tl kadar audioline, 30 tl de servisin aktivasyon işlem tutarı. Aktivasyon gerekebiliyor çünkü bazı araçlarda cd changer opsiyonelken bazılarında tanımlı olabiliyor. bir önceki aracım 2006 model 206 feline da da kullanmıştım bu audioline ı onda aktivasyon gerekmeden direkt çalışmıştı.

Eternal_Chaos

Yeni Üye
anladığım kadarıyla bu soket teypin arkasında cd çalar girişine takılarak cihazın aux'u cd gibi algılamasını sağlıyor. aslında en pratik ve güzel yöntem ancak bunu istanbulda bulabilir miyim acaba ? birde diğer türlü yaptıran arkadaşlar ne kadar bir maliyetle yatırdılar acaba bilgi verirlerse sevinirim.
Aynen öyle oluyor. Takılan cihazı cd changer mış gibi kullanıyorsunuz. Cihazın distribütörü İstanbul'da zaten :) Ben alacağım zaman kendileriyle iletişime geçmiştim. Fakat yanlış hatırlamıyorsam cihaz için 165 tl, montaj için de 30 tl istemişlerdi. Ben de bir tuning sitesinden sipariş vermiştim, 130 tl ye. Montajını da kendim yaptım zaten çok kolaymış. Benim araç 2006 model 206 x-design, ben de takar takmaz çalıştı. Servisten cd changer aktif etmekle falan uğraşmadım yani...

blackps

Yeni Üye
arkadaşlar birazdan bu gibi elektronik işlerden anlayan bir abimin yanına gidicem. kendisine durumu telefonda anlattım ve internette yaptığım bazı araştırmaları yolladım. kendisi de bana daha önceden bu gibi teyplere aux işlemi yaptığını ekstra çevirici parça alamadan halledebileceğini söyledi. eğer halledebilirsek detaylı anlatımını burdan yaparım. yalnız kafamı kurcalayan bir başka konu var o da şu; ya teyp kod isterse ? bu kodu nasıl bulabiliriz böyle bir durumda ? aracı ikinci el aldım ve kitapcıkları falan yok.

Tatoo

Yeni Üye
Evet Teyp kod isterse sıkıntılı bir durum ama servisten öğrenilebilir diye düşünüyorum emin olmamakla birlikte :bu ne ya

ozyvet

Yeni Üye
Arkadaşlar İnternete rd4 aux yazın ve yapın maliyet 5-10 lira 20 de input1 i açtırmak .
Bu kadar yani

406team

Yeni Üye
Bendr aparattan kullanıyorum 406 ımda kendim yaptım montajını gayette memnunum kalitesi güzel . Bence aux işine girmeden aparatı alığ keyfinize bakın

blackps

Yeni Üye
arkadaşlar işlem yapıldı ses kalitesi olarak sonuç beklediğimin çok üstünde. cd kalitesinde ses alıyorum yalnız nasıl yaptığımızı anlamadığımız bazı noktalar var.
-teyp kapalıyken soketi telefona ya da tablete takınca otomatik çalmaya başlıyor.
-soket telefon ya da tablette takılıyken ses açma kapama teyp üzerinden değil cihaz üzerinden yapılıyor.
yapım aşamaları sırasında çekim yapamadım ancak haftasonu hava güneşli ve fotoğrafa uygun olursa aracımın fotoğraflarını çekip yayınlayacam. son olarak yaptırmayı düşünen arkadaşlar varsa ben tanıdık sayesinde tek kuruş para vermeden yaptırdım. çevirici aparata vereceğim 180 tl cebimde kaldı ;)

cagrinanli

Yeni Üye
arkadaşlar işlem yapıldı ses kalitesi olarak sonuç beklediğimin çok üstünde. cd kalitesinde ses alıyorum yalnız nasıl yaptığımızı anlamadığımız bazı noktalar var.
-teyp kapalıyken soketi telefona ya da tablete takınca otomatik çalmaya başlıyor.
-soket telefon ya da tablette takılıyken ses açma kapama teyp üzerinden değil cihaz üzerinden yapılıyor.
yapım aşamaları sırasında çekim yapamadım ancak haftasonu hava güneşli ve fotoğrafa uygun olursa aracımın fotoğraflarını çekip yayınlayacam. son olarak yaptırmayı düşünen arkadaşlar varsa ben tanıdık sayesinde tek kuruş para vermeden yaptırdım. çevirici aparata vereceğim 180 tl cebimde kaldı ;)
Ses çıkışları kullanılmış galiba sadece. Ses alınıp teybe verilmiş teyp hoparlöre çıkmış ama teypten kontrol yok ise direk hoparlöre girilmiş olabilir ama öyle de cihaz hoparlörlere yetmez allah allaj ilginç. Teyp kullanılmadan direk hoparlöre girilmiş teyp gereksiz olmuş açmanıza bile gerek yok gibi ama teyp bi yerde kullanılıyordur galiba :))

blackps

Yeni Üye
Radyo açıkken bütün fonksiyonlar çalışıyor. Ses alçaltma yükseltme kanal değiştirme gibi. Ancak ne zaman ki soketi harici bir cihaza takıyorum tüm kontrol o cihaza geçiyor. Birde dediğim gibi teyp kapalıyken bile harici cihazdan ses alabiliyorum. Beni en çok şaşırtan da bu oldu zaten Ama buna rağmen şikayetim yok. Çünkü cd çaları zaten kullanmıyordum sadece radyo. Aux olayını da tamamen tabletim için istiyordum. :))))

cagrinanli

Yeni Üye
Radyo açıkken bütün fonksiyonlar çalışıyor. Ses alçaltma yükseltme kanal değiştirme gibi. Ancak ne zaman ki soketi harici bir cihaza takıyorum tüm kontrol o cihaza geçiyor. Birde dediğim gibi teyp kapalıyken bile harici cihazdan ses alabiliyorum. Beni en çok şaşırtan da bu oldu zaten Ama buna rağmen şikayetim yok. Çünkü cd çaları zaten kullanmıyordum sadece radyo. Aux olayını da tamamen tabletim için istiyordum. :))))
Beyinsel olarak değilde dahili amfisine giriş yapılmış galiba direk teybin oradan çalıyor :)

blackps

Yeni Üye
Ya aslında projeyi internetten teypin tam adına göre aratarak bulmuştum. Ve bildiğim kadarıyla orada ki anlatılana göre lehim işlemleri yapıldı bordun üzerinde. Ve haklısın bi yerine bi giriş yaptık ama nereye ne yaptık bende bilmiyorum. Zaten anlamıyordum bu bord olaylarından falan şimdi hepten kafam karıştı :))

Birde asıl önemli nokta teyp sökülüp takılmasına rağmen kod uyarısı vermedi. En korktuğum şey buydu. Ama çok şükür soketleri ve radyo antenini taktığım gibi çalıştı :eek:ley

Yabanci26

Yeni Üye
Peugeot 306 aux girisi yapma

Arkadaslar aux girisini teybin tam yan tarafina delerek yaptik ve icerdeki gogusun plastik kisminida delerek yaptik oraya monte ettik ister kaset aux dinleyin ister kabloyu aux a takarak dinleyin uclarinida icerdeki entegrenin karsilikli ilk uclarina taktik sase yide teybin arkasindaki vidaya sikistirdik

Son düzenleme: