Peugeot 306 Hararet sorunu

muhittinerpolat

Yeni Üye
Arkadaşlar son 2 haftadır bi sorunla karşılaşıyorum. Aracı tamamen soğukken çalıştırıp yola çıktığımda ilk fanı çok geç açıyor hatta 90dan sonraki çizgiye dayanıyor ama sonra gayet güzel sıkıntısız çalışıyor. Araçta termostat, fan beyni, fan müşürü(kahverengi) değişti yeni. Sorun sadece ilk açmada. Sebebi ne olabilir ?
Bende 1.6 xr 8 valf var 2000 model. Dün rampada yokuş yukarı bastım. Hızım 180 km ama. Lpg de. Hararet 110 a dayandı. Ama geçmedi. Sıkıntı yok sanırım. Normalde düz yolda 90-100 arası. Kitapçığa baktığımda " aracınızda 90-110 arası hararet göstermesi normaldir" yazıyor. Rampa yukarı görünce basınca 110 a geliyor. Normalmi bu acaba arkadaşlar ?

LG-M700 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

CeCoLi

Yeni Üye
Bende 1.6 xr 8 valf var 2000 model. Dün rampada yokuş yukarı bastım. Hızım 180 km ama. Lpg de. Hararet 110 a dayandı. Ama geçmedi. Sıkıntı yok sanırım. Normalde düz yolda 90-100 arası. Kitapçığa baktığımda " aracınızda 90-110 arası hararet göstermesi normaldir" yazıyor. Rampa yukarı görünce basınca 110 a geliyor. Normalmi bu acaba arkadaşlar ?

Araclarimiz eski, dolayisiyla bazi sistemlerde de bakim durumuna gore verimsizlikler olusabilir. Mesela radyator temizligi tikaniklik durumu vs bunlari bir dusunmek lazim. Yoksa bizim araclarda hararet falan olmaz. Ama 180 hizla ramap cikiyirsan bu sicaklarda olabilir diye dusunuyorum. Esasinda pek olmamasi lazim ama normal kullanimda 100 u gecmiyorsa pek buyuk bir sorunun yol tahminimce

FIG-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muhittinerpolat

Yeni Üye
Araclarimiz eski, dolayisiyla bazi sistemlerde de bakim durumuna gore verimsizlikler olusabilir. Mesela radyator temizligi tikaniklik durumu vs bunlari bir dusunmek lazim. Yoksa bizim araclarda hararet falan olmaz. Ama 180 hizla ramap cikiyirsan bu sicaklarda olabilir diye dusunuyorum. Esasinda pek olmamasi lazim ama normal kullanimda 100 u gecmiyorsa pek buyuk bir sorunun yol tahminimce

Teşekkürler ustam Dün aracı zor şartlarda denedim yaklaşık olarak 9 derecelik rampa olan Muğla aydın arasındaki sakar rampasında yaklaşık 8 kilometre giderek denedim ama aracı benzine aldım performansta hiçbir sıkıntı yaşamadım hararet en fazla yüze geldi bu da çok normal buradan şu Sonuç çıkıyor diye düşünmüyorum LPG her zaman sistemin fazla ısınmasına sebebiyet veriyor ilgin teşekkürler ustam

CeCoLi

Yeni Üye
Sakar rampasini bilirim, araci bayagi uzer [emoji23] fakat lpg ayari kısık ise dedigin gerceklesir. Yoksa yeteri yakit geliyorsa sorun olmamasi lazim. Ben 306 mi 10 senedir lpg ile kullanmakta ve yerine gore 6500 devire kadar lpg ile gazlamaktayim [emoji6]

muhittinerpolat

Yeni Üye
Sakar rampasini bilirim, araci bayagi uzer [emoji23] fakat lpg ayari kısık ise dedigin gerceklesir. Yoksa yeteri yakit geliyorsa sorun olmamasi lazim. Ben 306 mi 10 senedir lpg ile kullanmakta ve yerine gore 6500 devire kadar lpg ile gazlamaktayim [emoji6]

Evet gaz ayarı kısık olabilir. Lpg ye baktırmakta fayda var. Biraz hızlımı gidiyoz ne[emoji1]

Yabanci26

Yeni Üye
Arkadaslar bende peugeot 306 platinium var 2001 model ve hararet bendede basladi 2 gun icinde fark edebildim herzaman 92 lerde filan fan acan araba harareti 105 ten sonra acmaya basladi 108 lere dogru arada bi 90 larda nadir aciyodu baktigimda fanlardan teki calisiyo teki duruyo gibi oluyodu normalde 2 fani birden aciyo bu arabalar bilginiz olsun ve ilk 90da actiginda dusuk devirle donuyo fanlar hararet yukseldiginde cift fani yuksek devirde zor zamanlarda aciyo diyeyim benim sıkintisi herseyi söktuk ve plakanin ust kisminda rolelere baktik calisiyordu fanlara baktik teki calisiyor tekide elimizle dondurunce devreye giriyo yani fan takinti yapiyor tetiklemiyo gibi takiliyo gibi fanin motoru sikintiliydi galiba yani arac tek fanla calistigindan hararet 108lere cikiyodu fani sokup yerine yan sanayisi olan fani 220 tl ye aldik taktik bir adet fani orjinaline 900 tl diyolar tek fana bunu taktik ve hararet normalde 90lara dustu ve fanlarin ikiside gayet guzel devreye giriyor bilginiz olsun basina gelen olursa yardimim olsun diye dedim

Yabanci26

Yeni Üye
Dediğin gibi sabah çalıştırdım direk fan açmıyor yalnız araba bi 15 dk çalıştırdım tüp beyni termostad kalorifer hortumları sıcak ama radyatör buz gibi hiç ısınmadı bu normalmi
Radyator buz gibi hic isinmiyo ise radyatorde hava var demekki araba isininca isinmaya yakin ac radyatorun havasini bi al sonra suyu azda olabilir az ise suyu iyice doldur ve havalari alarak kontrol et bi iki yerden ertesi gun tekrar sabahtan calistirmadan suyuna yine bak

Yabanci26

Yeni Üye
IMG-20200512-WA0006.jpegArkadaslar bende peugeot 306 platinium var 2001 model ve hararet bendede basladi 2 gun icinde fark edebildim herzaman 92 lerde filan fan acan araba harareti 105 ten sonra acmaya basladi 108 lere dogru arada bi 90 larda nadir aciyodu baktigimda fanlardan teki calisiyo teki duruyo gibi oluyodu normalde 2 fani birden aciyo bu arabalar bilginiz olsun ve ilk 90da actiginda dusuk devirle donuyo fanlar hararet yukseldiginde cift fani yuksek devirde zor zamanlarda aciyo diyeyim benim sıkintisi herseyi söktuk ve plakanin ust kisminda rolelere baktik calisiyordu fanlara baktik teki calisiyor tekide elimizle dondurunce devreye giriyo yani fan takinti yapiyor tetiklemiyo gibi takiliyo gibi fanin motoru sikintiliydi galiba yani arac tek fanla calistigindan hararet 108lere cikiyodu fani sokup yerine yan sanayisi olan fani 220 tl ye aldik taktik bir adet fani orjinaline 900 tl diyolar tek fana bunu taktik ve hararet normalde 90lara dustu ve fanlarin ikiside gayet guzel devreye giriyor bilginiz olsun basina gelen olursa yardimim olsun diye dedimIMG-20200512-WA0006.jpeg