Peugeot 306 Oksijen Sensörü Arızası

CeCoLi

Yeni Üye
Merhabalar...

Yaklaşık 3-4 aydır motor arıza ışığının yanması beni rahatsız ediyordu. Ama işin enteresan kısmı arıza ışığı devamlı yanık kalmıyordu. Bu sürec içerisinde misal motor soğukken çalıştırıyorum 3-5 dk sonra hemen yanıyordu. Bu durum her sabah aynıydı. Bu süreçten öncesine kadar arıza ışığım lpg ayarının düzgün olmasından mütevellit olarak yanmazdı fakat lpg ayarıyla oynadığım anda yanardı ki bu da yakıt karışımı arızası olarak bilgisayarda görebiliyordum. Velhasıl kelam bu arıza ışığı yanma durumu düzenli olarak ilerleyince bende durumu takibe aldım. Sabah lpg yi kapatıp benzinde çalıştırıyor ve gidiyorum yine yanıyor, lpg de de yanıyor vs. Yine benzinle çalıştırıp aracı rolantiye bıraktım ısınma sürecinde yine yandı. Zaten motor soğukken lambda devrede değildir (açık devre = opened loop) ve bir miktar ısınma sonrasında devreye girer (kapalı devre = closed loop). Yani buradan arıza ışığının sebebinin yakıtla alakalı olmadığını tespit ettim. Arıza ışığı yanarken motoru stop edip birkaç dakka bekledikten sonra çalıştırınca arıza ışığı sönüyor ve tekrar motor soğumadığı sürece pek yanmıyordu. Bende arızayı değişken aralıklı arıza olarak yorumlamıştım. Fakat aracı bilgisayara bağladığımda arıza ışığı yanmazken bile ecu da arıza kaydı görünüyordu ve sildikten çok kısa süre sonra tekrar ekrana geliyordu. Bu esnada aracın motor arıza ışığı (MIL = Malfunction Indicator Lamp) yanmıyordu...

Buraya kadar açıklama yaptıktan sonra Sponsorumuz Şahin Peugeot Murat abimizden şase numarası üzerinden kontrol ederek uygun bir oksijen sensörü sipariş ettim. Şase numarasından bakıldığında parça numarası olarak 1628.AA kodunu veriyor. Orjinal Delphi marka ve kutusunda gelen ürünün kablo boyuda tam tutmasına karşın soketin tırnağında farklılık çıktı. Bazen Peugeot nun parça takip sisteminde hatalar olabiliyor. Ya buna rast geldik yada aracımın soketinde bir değişim olabilir. En kısa zamanda çözeceğim.

Bu esnada aracımda gördüğüm değişimlere gelirsek, değişken motor tepkisi, yakıt artışı, çalışma düzeninde hafif bozulma, performans kaybı vs. Bazen gaza basıyorum araç kapaklanma yapıyor sonra hızlanmaya başlıyor. Bu durum benzinde daha çok kendini gösteriyor. Lpg sistemi kendi çalışma haritasına göre hareket ettiği için daha az hissediliyor diye düşünüyorum. Fakat benim lpg yazılımımda benzin sistemi adaptasyonu mevcut olduğundan lpg sistemide etkileniyor. Ayrıca ateşleme avansıda ecu tarafından kontrol edildiğinden oksijen sensöründen gelen hatalı bilgi yüzünden ateşleme düzenide bozuluyor diye tahmin ediyorum...

Serhun

Yeni Üye
Cem usta geçmiş olsun, uygulama fotolarını da eklersen seviniriz.
Bir de bu sorun rolling sırasında da olumsuz etki yapar gibime geliyor:)))

CeCoLi

Yeni Üye
Forum kayıtlarına geçmesi açısından konu açtım ki ihtiyacı olabilecek kişilere faydamız dokunsun :)

Ayrıca aracın oksijen sensörünün orjinal olduğunu ve bugüne kadar hiç değişmediğini düşünüyordum. Söktüğümüzde hem soketinde kırık olup cırt kelepçeyle tutturulduğunu, hemde markasını bile anlayamadığım bir parça takılmış olduğunu gördük. Soket uymayınca eskisini geri taktık...

CeCoLi

Yeni Üye
Cem usta geçmiş olsun, uygulama fotolarını da eklersen seviniriz.
Bir de bu sorun rolling sırasında da olumsuz etki yapar gibime geliyor:)))
Zaten o gün aracın arızalı olduğunu çok kez dile getirmiştim ama arkadaşların gönlü olsun diye yinede gazladım :) Hele ilk denemede kapaklanma yapınca çok geri kalmıştım :D Neyse çözeceğim inşallah...

gogo46

Yeni Üye
senin alette 2 tanemi 1 tanemi...iptal edip denedinmi bir fark oluyormu...yeni sensör fiyatı ne kadar.

ulusoycelal

Yeni Üye
merhaba oksijen sensörü arızası sende ki sorunlar yok bende ama stop lambası yanıp söndü bu arada fanın çalışması hızlandı uzun yolda sonra birdaha yapmadı fanlara baktım calışmayan varmı diye ikiside çalışıyordu. benım araçda da oksijen sensorü arızalanmış olabilirmi ankaraya geldim sehir içinde dolaştım 70-80 km stop lambası yanmadı sorun nedir anlamadım.

gogo46

Yeni Üye
merhaba oksijen sensörü arızası sende ki sorunlar yok bende ama stop lambası yanıp söndü bu arada fanın çalışması hızlandı uzun yolda sonra birdaha yapmadı fanlara baktım calışmayan varmı diye ikiside çalışıyordu. benım araçda da oksijen sensorü arızalanmış olabilirmi ankaraya geldim sehir içinde dolaştım 70-80 km stop lambası yanmadı sorun nedir anlamadım.
Sizinki lampta sensörüyle ilgili bir sorun degil bence.cem arkadaşım konu başındada lamptası arızalı bir aracın verdigi tepkileri gayet net bir şekilde açıklamış...lampta arızalarında araç çig benzin atar eksozdan bu yuzden benzini fazla yer kolay kolay stop etmez ama pek düzgünde çalışmaz bazen gazı dipleyince boguluyormuş gibi geç tepki verir bazen hiç vermez gibi ............

ulusoycelal

Yeni Üye
tesekkürler. fan roleleri ile alakalı bi durum olabilir hava baya yağmurluydu hatta karnaya bile su kaçmıştı :) belki rolelerdede su ile temas etmiş o yüzden stop lambası yanmış olabilir

CeCoLi

Yeni Üye
tesekkürler. fan roleleri ile alakalı bi durum olabilir hava baya yağmurluydu hatta karnaya bile su kaçmıştı :) belki rolelerdede su ile temas etmiş o yüzden stop lambası yanmış olabilir
Aynen sizin durum ya fan röleleri yada fan beyniyle alakalı bir durumdur. Yakın süre önce Ankara' dan By-Engin in 306 aracında da olmuştu. Stop ışığı yandığında sistemde arıza oluyor ve sıradışı durumlar oluyor. Söylediğiniz üzere fanlar o esnada hızlı çalışmaya başlamış sonrasında normale dönmüş. 306 lar eskidikçe röleleri arıza çıkarabiliyor. Sizin sorununuz basit birşey merak etmeyin ama hararetide devamlı takip etmeyi unutmayın ve en kısa kontrolunu yaptırın. Yoksa olmadık bir yerde fan açmayabilir :)

CeCoLi

Yeni Üye
Ayrıca akşam iş çıkışı oksijen sensörünün soketine bir daha bakayım dedim ve zaten kırılmış olan soketin yan kısmında bir kırıkta ben oluşturdum ama bu sefer engel teşkil eden yan tırnak engel teşkil etmekten çıktı :) Yani bağlantı tamamlandı. Motoru çalıştırdım sensör akünün üstünde dururken motor çalıştı ve herhangi bir problem olmadı. Ama sensörün içindeki kendi ısıtıcısı pek ısınmadan motoru stop ettim. Soketi tekrar yerine taktım. Sensör aracın alt orta kısmında kaldığından dolayı altına girmeden değişmesi imkansız. En kısa zamanda sanayiye uğrayıp alttan sensörü değiştireceğim. En azından bugün ufak bir ilerleme daha kaydettik :)

Yalnız daha öncesinde bu sensörün soketini kıranların ardından bilimum kelimeleri gönderdim ruhlarına değer inşallah :) Soket kırık olmasaydı sensörün yan tırnağını yankeski ile kesip takacaktım zaten...

By_Engin

, ANKARA
Celal stop lambası ile motor arıza lambası aynı şey degil. Motor arıza lambası kontağı ilk açtığında altta musluk şekline benzer bir işarettir. Stop lambası Cem'inde bahsettiği gibi fanlarla alakalı olarak yanıyor. Bende fan beyni soketi oksitlendigi için yapıyordu. Rolelerle alakalida olabiliyor. Kısa sürede baktirsan iyi olur. Fan beyni sol farin altında sis farinin üstünde çamurluk davlumbazinin içinde sigara paketi kadar siyah bir kutudur.

gogo46

Yeni Üye
Ayrıca akşam iş çıkışı oksijen sensörünün soketine bir daha bakayım dedim ve zaten kırılmış olan soketin yan kısmında bir kırıkta ben oluşturdum ama bu sefer engel teşkil eden yan tırnak engel teşkil etmekten çıktı :) Yani bağlantı tamamlandı. Motoru çalıştırdım sensör akünün üstünde dururken motor çalıştı ve herhangi bir problem olmadı. Ama sensörün içindeki kendi ısıtıcısı pek ısınmadan motoru stop ettim. Soketi tekrar yerine taktım. Sensör aracın alt orta kısmında kaldığından dolayı altına girmeden değişmesi imkansız. En kısa zamanda sanayiye uğrayıp alttan sensörü değiştireceğim. En azından bugün ufak bir ilerleme daha kaydettik :)

Yalnız daha öncesinde bu sensörün soketini kıranların ardından bilimum kelimeleri gönderdim ruhlarına değer inşallah :) Soket kırık olmasaydı sensörün yan tırnağını yankeski ile kesip takacaktım zaten...
senin kat duruyormu

oguzhandincel

, ÇORUM
Cem abi Engin abi burdayken benim arabanın hatalarına bakmıştık.Oksijen sensörüyle ilgili bi hata veriyordu ama benim sıkıntım lpg de arıza lambası yakıyor,benzinde çok deneme imkanım olmadı ama benzinde çalıştığı zamanlarda hiç yakmadı arıza lambasını.Hataya baktığımızda zengin karışım hatası veriyor direk ama Engin abiyle en son baktığımızda oksijen sensörüyle ilgili sanırım bağlantı kopukluğu aralıklı hatası veriyordu.Sanırım benim sensör de bozuldu.Söktürüp bakamadım henüz sensöre.Fiyatı ne kadar abi senin aldığın sensörün,306-406 sanırım aynı oksijen sensörünü kullanıyor.

CeCoLi

Yeni Üye
senin kat duruyormu
1.5 sene öncesinde kat sökülmüştü ve hiçbir sıkıntı yoktu. 1 ay evvel muayene öncesinde katı taktım. Ama katın oksijen sensörüyle pek alakası yok. Aralarında bayağı mesafe var ve tek sensör olduğundan dolayı kat sökülsede sökülmesede sensör arıza ışığı namına fark olmuyor. 3 ay öncesine kadar arıza ışığı yanmıyordu ve bu süreye kadar kat söküktü. Katı muayene için taktık ama durum yine aynı yani...

CeCoLi

Yeni Üye
Cem abi Engin abi burdayken benim arabanın hatalarına bakmıştık.Oksijen sensörüyle ilgili bi hata veriyordu ama benim sıkıntım lpg de arıza lambası yakıyor,benzinde çok deneme imkanım olmadı ama benzinde çalıştığı zamanlarda hiç yakmadı arıza lambasını.Hataya baktığımızda zengin karışım hatası veriyor direk ama Engin abiyle en son baktığımızda oksijen sensörüyle ilgili sanırım bağlantı kopukluğu aralıklı hatası veriyordu.Sanırım benim sensör de bozuldu.Söktürüp bakamadım henüz sensöre.Fiyatı ne kadar abi senin aldığın sensörün,306-406 sanırım aynı oksijen sensörünü kullanıyor.

Oğuzhanım esasında oksijen sensörü motor için oldukça önemli bir parça. Bakım periyodlarında da 160.000 kmde bir değiştirilmesi öngörülüyor. Ben aracımı 96.000 de almıştım ama ben almadan önce değişmiş burası bana enteresan geldi. Seninkinide bir kontrol etmek lazım. Ayrıca sensörlerin bazıları aynı olsada soketleri farklı olabiliyor. Seninkiyle benimkide aynı olmayabilir. Murat abiden şase numarası üstünden sorarak öğren bakalım ne diyecek. Orjinal olarak kutulu istersen 200 üzeri fiyatlı olacaktır tahminimce. Ama içinden genelde bosch çıkıyor. Parça numarası tutan uygun bir bosch, denso, ntk, delphi vs tercih edilebilir. Murat abi sana uygun olanını söyleyecektir...

ulusoycelal

Yeni Üye
haftasonu duruma göre bakacağım söylediğiniz yere eğer bulamazsam sizi arayıp sormamda bi sakınca olmaz değilmi

CeCoLi

Yeni Üye
haftasonu duruma göre bakacağım söylediğiniz yere eğer bulamazsam sizi arayıp sormamda bi sakınca olmaz değilmi
Bulamamanın imkanı yok ama sen yinede sorabilirsin :) Röleler panjurun arkasında fanların ortasında bulunan küçük kapağın içinde, fan beynide sol farın alt bölümünde sis farının üstünde saca alttan monteli olarak duruyor. Görememek imkansız yani :) Aracı lifte kaldırırsanız sol alt kapağı açınaca ulaşırsınız. Araç yerdeyken ulaşmak istiyorsanız aracı krikoyla kaldırıp lastiği söktükten sonra davlumbazı dışa doğru çekerek ulaşabilirsiniz...

Neyse konuyuda fazla saptırmayalım :D

By_Ersin

Yönetici
cecolim geçmiş olsun ... umarım en kısa zamanda sorunu çözersin ki senden kaçmaz :)

bu arada oksijen sensörünün fiyatı tam olarak nedir ?