206 1.4hdi 2006 model mavi veya beyaz duman

Muratorme

Yeni Üye
Aracı yeni aldım 206 1.4 HDI 2006 model sabah ilk çalışma da rolantide 2 -3 dk çalışıyor eksoz dan hiçbir şekilde duman atmıyor.kalkıştan sonra vites aralarında mavi beyaz gibi 2 saniye duman atıyor sonra kesiliyor.araba ısındıktan sonra ışıklar da veya bir yerde 1-2 dakka rolantide durup kalkdıktan sonra yine aynı duman.başına gelen yada çözüm bulan varmı tşk edr şimdiden.
 

maximusti

Yeni Üye
yağ ve su eksiltmesini kontrol edin, motor yağ yakıyor olabilir,
üst kapak contasında problem olabilir,
soğuk hava nedeniylede yapıyor olabilir.
 

By_Engin

, ANKARA
Dizel araçlarda ilk gaza basıldığında (vites değişimleride dahil) duman vermesi olağan bir durum. Sürekli vermiyorsa sorun yoktur, içiniz rahat olsun.
 

By_Engin

, ANKARA
Mavi duman yağ yakmasından kaynaklanır. Eğer tespitiniz doğru ise mavi duman yağ yakıyor demektir. Beyaz duman, buhar da olabilir soğuk havalarda normaldir. Yanmadan atılan yakıtta aynı şekilde beyaz duman verir. Sürekli vermiyorsa sorun yok. Sadece ilk çalıştırdığında verdiğini soruyorsunuz. Sürekli varsa linkini verdiğim konuyu inceleyin, şuan olmayan bişeyin cevabını bekliyorsunuz.
 

Muratorme

Yeni Üye
Arabayı biraz önce arkadaşım kullandı bende arkasından takip etdim.3 km 1.2.3 Vitesse takip etdim mavimsi duman var vites geçişlerinde.sonra rolantide 3-5 dakka bekledik hararet yükselsin diye hararet 80 oldu tekrar aynı yolu geri döndük 1.2.3 vites geçişleri nde mavi duman yok normal siyah var.simdi yorum alıyım tşk edr yorumlar için
 

By_Engin

, ANKARA
Normalde duman olmaması lazım. Motor yağı soğukkenki viskozitesi (akışkanlık) ile ısındığındaki farklıdır. Soğukken daha yoğun olduğundan ısınana kadar yağlama biraz zayıf olur. Aynı zamanda motorda soğukken daha kırılgan olur. Bu sebeplerden soğuk motora yüklenmek doğru olmaz zaten. Yağ sıcaklığı en azından 60 dereceleri geçtikten sonra bakmak daha doğru sonuçlar verir. Motor ve yağ sıcaklığı normal seviyelere geldikten sonra kesiliyorsa çok problem yapmamak lazım. Mekanik parçalar çalıştıkça aşınıyor, sıfır motor gibi parçaların ara boşlukları daha dolgun değil. Kullandıkça yavaş yavaş sekman boşlukları artar ve zamanla rektefeye kadar gider. Soğukken yağ akışkanlığı daha az olduğundan muhtemelen sekmanlar tam olarak yağı sıyıramıyor. Bu da soğukken az miktarda da olsa yağ yakmasına sebep oluyor olabilir. Motorda sorun olsa sıcak soğuk farketmeksizin sürekli bir duman sorunu gözlersiniz. Bu yüzden çok kafanıza takmayın. Vites geçişlerinden sonra siyah duman dizellerde ilk gaza basma anında çıkıyor. Her araçta böyle değil, bazısında olmuyor bazısında az bazısında çok oluyor. Fakat sürekli olmadığı sürece onuda problem yapmayın. Yazılımlı (chiptuning) dizellerde yakıt belli bir miktar açıldıktan sonra kara duman atmaya başlar. Yakıtın fazla olmasından kaynaklıdır. İlk gaz verdiğinizde de motordan güç almak hızlı devirlendirmek için yakıt az miktarda fazla geliyordur. Ondan duman atar. Problem yok bence. Çok kafanıza takılıyorsa motora bir kompresyon ölçümü yaptırabilirsiniz.
 
Üst