kesilmeyen ses (porya bilyası)

yakın zamanda aldığım 206+ 1.4 hdı (60.000 km) aracımda uğultu sesi vardı. tamirci arkadaşım porya bilyalarından kaynaklandığını söyledi. pazartesi günü değiştirdi. ertesi gün sesin çok daha fazla arttığını farkettim rot balanscıya gittim değiştirdiğimiz ön bilyaların tekrar dağılmış olduğunu söyledi arka bilyalarda sorun yok dedi. parçacı porya bilyalarıyla beraber poryalarıda değiştirin dedi. bugün tekrar ön porya bilyalarını ve beraberinde poryalarıda değiştirdik. eve gelirken ilk 15-20 dk ses yoktu sonra tekrar başladı hiçbir değişiklik yok yani. sizce ne olabilir sanki kamyon kullanıyormuşum gibi acayip yüksek bir uğultu var bilyaları ilk başta değiştirmeden önce çok az bir ses vardı şimdi çok fazla değiştirdiğime pişman oldum. nasıl bir yol izleyeceğimi şaşırdım bilgisi olan arkadaşlar bana bir yol gösterirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler...

Majeste

Yeni Üye
Sonucta o bilyaları tekrardan dağıtan bozuk bi aksam var ustanızı değiştirip baska birinin gözünden sorunu çözmeye odaklanın derim geçmiş olsun.

ALBaYDeMirCaN

Yeni Üye
Öncelikle geçmiş olsun..
Ama hiçbir bilya 15-20 dk.da bozulmaz..Ancak; bilyaların takıldığı yerler yani aks başlarındaki yataklarında boşluk varsa bilya olduğu yerde döner ve bozulabilir.Takılan bilyaların da kalitesi önemlidir bu noktada.
Bence yetkili servise göstermeniz daha doğru olur..
Aks boşluklarını da kontrol ettirmenizi öneririm..

ilginize teşekkürler arkadaşlar. araçta hiç kaza yok takılan bilyalar skf marka parçacı servistede bu marka takıldığını söyledi. tornacıya porya ve taşıyıcıya baktırdım hiçbir sorun yok dedi ovalleşme felan yok yok dedi aks boşluklarını tamircime söyledim sıkıntı yok dedi. şanzımanı sökmek istedi söktürmedim çünkü vitesi boşa aldığımdada aynı ses devam ediyor hiçbir azalma yok. (internette şanzımandan olsa vites boşta iken ses kesilir veya en azından azalır yazıyordu.) yarın yetkili servise gidecem bakalım ne kadar masraf çıkartacaklar. fazla para vermemek için gitmemiştim ama hem zaten fazladan para verdim hemde bir sürü zamanım gitti... sorunun nereden ve nasıl çözüldüğünü yine buradan paylaşacağım. tekrar ilginiz için teşekkürler...

perconTE

Yeni Üye
Sonucta o bilyaları tekrardan dağıtan bozuk bi aksam var ustanızı değiştirip baska birinin gözünden sorunu çözmeye odaklanın derim geçmiş olsun.
+1 nokta atışı olmuş ben olsam değiştirirdim ustayı

- - - Updated - - -

+1 nokta atışı olmuş ben olsam değiştirirdim ustayı