Peugeot 306 Oksijen Sensörü Arızası

oguzhandincel

, ÇORUM

Oğuzhanım esasında oksijen sensörü motor için oldukça önemli bir parça. Bakım periyodlarında da 160.000 kmde bir değiştirilmesi öngörülüyor. Ben aracımı 96.000 de almıştım ama ben almadan önce değişmiş burası bana enteresan geldi. Seninkinide bir kontrol etmek lazım. Ayrıca sensörlerin bazıları aynı olsada soketleri farklı olabiliyor. Seninkiyle benimkide aynı olmayabilir. Murat abiden şase numarası üstünden sorarak öğren bakalım ne diyecek. Orjinal olarak kutulu istersen 200 üzeri fiyatlı olacaktır tahminimce. Ama içinden genelde bosch çıkıyor. Parça numarası tutan uygun bir bosch, denso, ntk, delphi vs tercih edilebilir. Murat abi sana uygun olanını söyleyecektir...
Abi başka bi olay var arabayla ilgili de olmazsa değiştiricem.Orjinalin fiyatı hayli var,uygun yan sanayi ürüne bakmak lazım.Neyse hallederim artık sanırım.

CeCoLi

Yeni Üye
cecolim geçmiş olsun ... umarım en kısa zamanda sorunu çözersin ki senden kaçmaz :)

bu arada oksijen sensörünün fiyatı tam olarak nedir ?
Sağolasın teşekkür ederim kısmetse çözmek üzereyim. Malzeme markasına modeline göre 130-250 tl arasında. Orjinal olarak servisten istersen 250 gibi, ama aynı kutudaki bosch murat abide 150 civarına da var. Biraz değişken yani...

gogo46

Yeni Üye
1.5 sene öncesinde kat sökülmüştü ve hiçbir sıkıntı yoktu. 1 ay evvel muayene öncesinde katı taktım. Ama katın oksijen sensörüyle pek alakası yok. Aralarında bayağı mesafe var ve tek sensör olduğundan dolayı kat sökülsede sökülmesede sensör arıza ışığı namına fark olmuyor. 3 ay öncesine kadar arıza ışığı yanmıyordu ve bu süreye kadar kat söküktü. Katı muayene için taktık ama durum yine aynı yani...
aynı sorunu seneler önce başka bir aracımda bende yaşamıştım.okadar araştırmama ragmen orjin sensörü bulamamıştım bir çok aracın sensörünü denedim ama tam anlamıyla randıman alamamıştım.bende aracımdaki beyin programını farklı bir yukleme ile lamptayı ve katı komple iptal etmiştim.araç deli olmuştu :))

CeCoLi

Yeni Üye
aynı sorunu seneler önce başka bir aracımda bende yaşamıştım.okadar araştırmama ragmen orjin sensörü bulamamıştım bir çok aracın sensörünü denedim ama tam anlamıyla randıman alamamıştım.bende aracımdaki beyin programını farklı bir yukleme ile lamptayı ve katı komple iptal etmiştim.araç deli olmuştu :))
En kötü şartlarda kablolar kesilerek bağlantı yapılıp sensör yine bağlanıyor. Bazı sensörler soketsiz olarak ucu açık kablo şeklinde geliyor ki soket sıkıntısını asmak ıcın. Sende bu denli bir uygulama yapabilirdin :D

Bende zaten olayı aştım sayılır bakalım ne olacak...

gogo46

Yeni Üye
En kötü şartlarda kablolar kesilerek bağlantı yapılıp sensör yine bağlanıyor. Bazı sensörler soketsiz olarak ucu açık kablo şeklinde geliyor ki soket sıkıntısını asmak ıcın. Sende bu denli bir uygulama yapabilirdin :D

Bende zaten olayı aştım sayılır bakalım ne olacak...
fark yaratmayı sevdigim için benim aracımın bir kat lı versiyonu birde katsızı vardı...benim kat lı 132hp idi katsız ise 138hp idi...bende kat sızın beyin programını yukletitim tabi bir kaç ekstrayla birlikte...o zamanlar bu olay işime gelmişti zati :))

ErolSs

Yeni Üye
aynı sıkıntı bende de var ben bosh marka sonda aldım sıkıntı hala devam ediyor lamba yanıyor aracı cok sıkıstırırsam ayda 1 kere falan ısık sönüyor artık bıktım cihaz aldım hataları sıfırlıyorum 2 gün sonra tekrar yanıyor

By_Ersin

Yönetici
aynı sıkıntı bende de var ben bosh marka sonda aldım sıkıntı hala devam ediyor lamba yanıyor aracı cok sıkıstırırsam ayda 1 kere falan ısık sönüyor artık bıktım cihaz aldım hataları sıfırlıyorum 2 gün sonra tekrar yanıyor
Merhabalar...

Kaydını tamamlamış yeni üyelerimizin forum kuralları gereğince öncelikle
''Üyelerimizi Tanıyalım'' bölümünde yeni bir konu açarak, aşağıdaki bilgi formunu eksiksiz doldurması gerekmektedir. Bu tanıtım, forum ile kaynaşmak amacıyla önem arzetmektedir

Yeni bir tanıtım konusu açmak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız;

http://www.peugeotteam.com/forum/new...newthread&f=10

1- Adınız Soyadınız :
2- Yaşınız :
3- Aracınız :
4- Mesleğiniz :
5- Kan grubunuz :
6- İl & İlçe :
7- Tuttuğunuz takım :
8- Hobileriniz :
9- Bizi nereden buldunuz :

Ayrıca;
- Kontrol panelindeki profil bilgilerinizi "tam ve doğru" olarak doldurmanız forum düzeni adına çok faydalı olmaktadır.
- İmza bölümünde büyük küçük resim kullanmak kesinlikle yasaktır. Sadece yazı olarak herhangi bir bilgi veya aracınız ile alakalı özellikleri belirtebilirsiniz.
- Profilinizdeki "konum" kısmına İL-İLÇE bilginizi ve yaş görünecek şekilde DOĞUM TARİHİ bilginizi doğru olarak yazınız.

İlginize teşekkür eder keyifli forumlar dileriz...

Peugeot Team Yönetim Kurulu... www.PeugeoTTeaM.com

------------------------

vosvos

Yeni Üye
Merhabalar...

Yaklaşık 3-4 aydır motor arıza ışığının yanması beni rahatsız ediyordu. Ama işin enteresan kısmı arıza ışığı devamlı yanık kalmıyordu. Bu sürec içerisinde misal motor soğukken çalıştırıyorum 3-5 dk sonra hemen yanıyordu. Bu durum her sabah aynıydı. Bu süreçten öncesine kadar arıza ışığım lpg ayarının düzgün olmasından mütevellit olarak yanmazdı fakat lpg ayarıyla oynadığım anda yanardı ki bu da yakıt karışımı arızası olarak bilgisayarda görebiliyordum. Velhasıl kelam bu arıza ışığı yanma durumu düzenli olarak ilerleyince bende durumu takibe aldım. Sabah lpg yi kapatıp benzinde çalıştırıyor ve gidiyorum yine yanıyor, lpg de de yanıyor vs. Yine benzinle çalıştırıp aracı rolantiye bıraktım ısınma sürecinde yine yandı. Zaten motor soğukken lambda devrede değildir (açık devre = opened loop) ve bir miktar ısınma sonrasında devreye girer (kapalı devre = closed loop). Yani buradan arıza ışığının sebebinin yakıtla alakalı olmadığını tespit ettim. Arıza ışığı yanarken motoru stop edip birkaç dakka bekledikten sonra çalıştırınca arıza ışığı sönüyor ve tekrar motor soğumadığı sürece pek yanmıyordu. Bende arızayı değişken aralıklı arıza olarak yorumlamıştım. Fakat aracı bilgisayara bağladığımda arıza ışığı yanmazken bile ecu da arıza kaydı görünüyordu ve sildikten çok kısa süre sonra tekrar ekrana geliyordu. Bu esnada aracın motor arıza ışığı (MIL = Malfunction Indicator Lamp) yanmıyordu...

Buraya kadar açıklama yaptıktan sonra Sponsorumuz Şahin Peugeot Murat abimizden şase numarası üzerinden kontrol ederek uygun bir oksijen sensörü sipariş ettim. Şase numarasından bakıldığında parça numarası olarak 1628.AA kodunu veriyor. Orjinal Delphi marka ve kutusunda gelen ürünün kablo boyuda tam tutmasına karşın soketin tırnağında farklılık çıktı. Bazen Peugeot nun parça takip sisteminde hatalar olabiliyor. Ya buna rast geldik yada aracımın soketinde bir değişim olabilir. En kısa zamanda çözeceğim.

Bu esnada aracımda gördüğüm değişimlere gelirsek, değişken motor tepkisi, yakıt artışı, çalışma düzeninde hafif bozulma, performans kaybı vs. Bazen gaza basıyorum araç kapaklanma yapıyor sonra hızlanmaya başlıyor. Bu durum benzinde daha çok kendini gösteriyor. Lpg sistemi kendi çalışma haritasına göre hareket ettiği için daha az hissediliyor diye düşünüyorum. Fakat benim lpg yazılımımda benzin sistemi adaptasyonu mevcut olduğundan lpg sistemide etkileniyor. Ayrıca ateşleme avansıda ecu tarafından kontrol edildiğinden oksijen sensöründen gelen hatalı bilgi yüzünden ateşleme düzenide bozuluyor diye tahmin ediyorum...
Allah senden razı olsun kardeşim ya aynı sorunu yaşııyorum götürdüğüm ustalar oksijen sensörü bütün lpg li araçlarda yakar diyorlar ama söyle bir olay söyliyim arabamda sıkıntı yoktu yakıt fazlaydı biraz gaz ayarı yaptırdım biraz kıstırdım gazı ve ertesi sabah araba benzınde çalıştı stop etti ve çok zor çalıştırdım benzin aldım fakat benzınde yememeye teklemeye başladı düzelir dedim düzelmedi bir gun sonrada akşam arıza lambası yaktı ustaya götürdüm oksijen sensörü arızası dedi benzin filtresi değişti gene düzelmedi usta diyor hafif bir performans düşüklüğü var ama araba bildiğin sabahları kalkmıcak dereye geliyor çözüm nedir yardımcı olursanız sevınırım kafayı yicem çünkü ben arabasında ufak bir sorunu bile sevmeyen adam şuan arabam benzinde yemiyor deli oluyorum araba gaza geçince direk devir yükseliyor benzinde aşagılarda kalıyor.
sabahları 1. vites 4000 devir yapıyorum 2. vitese alınca 1200/1300 devirlerde patlaya patlaya gidip acılıyor.
yardım edersenız cok sevınırım

gogo46

Yeni Üye
ben tam anlamadım ustanız lampta arızalı demiş ama benzin fitresi degişmiş sorun düzelmemiş...lampta arızalıysa benzin filtresi nie degişmiş.sorun kesin lamptamı eminmisiniz buji ve kablolarınıda bir baktırın derim eksozdan patlama sesi geliyor ise elektronık bir sorun var gibi

CeCoLi

Yeni Üye
Allah senden razı olsun kardeşim ya aynı sorunu yaşııyorum götürdüğüm ustalar oksijen sensörü bütün lpg li araçlarda yakar diyorlar ama söyle bir olay söyliyim arabamda sıkıntı yoktu yakıt fazlaydı biraz gaz ayarı yaptırdım biraz kıstırdım gazı ve ertesi sabah araba benzınde çalıştı stop etti ve çok zor çalıştırdım benzin aldım fakat benzınde yememeye teklemeye başladı düzelir dedim düzelmedi bir gun sonrada akşam arıza lambası yaktı ustaya götürdüm oksijen sensörü arızası dedi benzin filtresi değişti gene düzelmedi usta diyor hafif bir performans düşüklüğü var ama araba bildiğin sabahları kalkmıcak dereye geliyor çözüm nedir yardımcı olursanız sevınırım kafayı yicem çünkü ben arabasında ufak bir sorunu bile sevmeyen adam şuan arabam benzinde yemiyor deli oluyorum araba gaza geçince direk devir yükseliyor benzinde aşagılarda kalıyor.
sabahları 1. vites 4000 devir yapıyorum 2. vitese alınca 1200/1300 devirlerde patlaya patlaya gidip acılıyor.
yardım edersenız cok sevınırım
Öncelikle yazıştığın kişilerin yaş duruma bakarak hitabını yönlendirmeni hatırlatmak istiyorum. Birçok forumda yaş konusu önemsiz ve gözetilmezken bizim forumumuzda saygı ve sevgi herşeyden önce geldiği için yaşa dikkat edilir bilmeni isterim :)

Konuya gelecek olursak sanıyorum senin aracın benzin basıncında bir sıkıntı olabilir. Araç benzinde kötü çalışıyor ve lpg ye geçince düzeliyorsa demek ki benzin sisteminde bir sıkıntı var. Benzin basıncını ölçün basınçta sıkıntı yok ise enjektörler vs sırasıyala kontrolden geçmeli. Benzin basıncı yetersiz geliyorsa filtre tıkalı olabilirdi ama o da değişmişse sıkıntı orada değil...

Yakın süre önce bende benzinde çalışmamaya kadar varabilecek ciddi bir sıkıntı yaşadım ve sonuç şamandıranın içinde benzin sızması sonucu basınç düşmesi çıktı. Pompa sağlam ve basıncı yeterli olmasına rağmen şamandıranın içinde kaçak olunca yeterli basınç motora gelmiyordu. Şamandıra içindeki problemi çözdüm ve herşey düzeldi. Fakat bu konunun başında belirttiğim oksijen sensörü arızası bu olaydan tamamen bağımsız. Oksijen sensörünüde çözüme kavuşturmak üzereyim...

vosvos

Yeni Üye
Öncelikle yazıştığın kişilerin yaş duruma bakarak hitabını yönlendirmeni hatırlatmak istiyorum. Birçok forumda yaş konusu önemsiz ve gözetilmezken bizim forumumuzda saygı ve sevgi herşeyden önce geldiği için yaşa dikkat edilir bilmeni isterim :)

Konuya gelecek olursak sanıyorum senin aracın benzin basıncında bir sıkıntı olabilir. Araç benzinde kötü çalışıyor ve lpg ye geçince düzeliyorsa demek ki benzin sisteminde bir sıkıntı var. Benzin basıncını ölçün basınçta sıkıntı yok ise enjektörler vs sırasıyala kontrolden geçmeli. Benzin basıncı yetersiz geliyorsa filtre tıkalı olabilirdi ama o da değişmişse sıkıntı orada değil...

Yakın süre önce bende benzinde çalışmamaya kadar varabilecek ciddi bir sıkıntı yaşadım ve sonuç şamandıranın içinde benzin sızması sonucu basınç düşmesi çıktı. Pompa sağlam ve basıncı yeterli olmasına rağmen şamandıranın içinde kaçak olunca yeterli basınç motora gelmiyordu. Şamandıra içindeki problemi çözdüm ve herşey düzeldi. Fakat bu konunun başında belirttiğim oksijen sensörü arızası bu olaydan tamamen bağımsız. Oksijen sensörünüde çözüme kavuşturmak üzereyim...
Teşekkürler verdiğin bilgiler için ama kardeşim dememi yanlış anlıyorsanız birşey diyemem saygısızlık değil sadece samimi kardeşlikten dolayı söylemıştım ama kusura bakmayın yanlış anlaşılmışımm bundan sonrada birşey danışmak için yazmam sanırım bu kadar sıkıntı oluyorsa ilginize teşekkür ederim eger bir ksurum olduysada özür dilerim herkezden

CeCoLi

Yeni Üye
Teşekkürler verdiğin bilgiler için ama kardeşim dememi yanlış anlıyorsanız birşey diyemem saygısızlık değil sadece samimi kardeşlikten dolayı söylemıştım ama kusura bakmayın yanlış anlaşılmışımm bundan sonrada birşey danışmak için yazmam sanırım bu kadar sıkıntı oluyorsa ilginize teşekkür ederim eger bir ksurum olduysada özür dilerim herkezden
Bak güzel kardeşim sana çok net olarak açıkladım. Kendinden büyük yaştaki insanlara kardeşim diye hitap etmek doğru olur mu sence ??? Ayrıca senin samimiyetine söz söyleyen kimse yok sana birşey diyende yok zaten. Basit bir uyarıyı bu kadar büyütüpte bize sırtını dönersen o senin değer yargın olur senin tercihin olur saygı duyarız... Bak ben sana yine bir sürü cümle yazmışım açıklama yapmışım yardımcı olmaya çalışmışım. Eğer bunların kıymeti yoksada sen bilirsin.

Elbet herkes bu düzeni bilmek zorunda değil. Ama öğnerebilir alışabilir ve kurallara uyulması zorunlu zaten. Bugüne kadar senin gibi birçok kişiyi bu noktada uyardık ve yine uyaracağız. Ama diğer arkadaşlar hep "afedersiniz düşünemedim dikkat ederim" diyerek samimi cevap veriyorlardı, ama sen bunu yapmadın dikkat et ! Olgun olmak sana değer verenin kıymetini bilmek demektir. Bu olgunluğu göstermekte erdemdir bilesin. Sana abi tavsiyesi olsun...

Son olarak herhangi bir kusurun olmadı özür dilenecek birşey yok :)

gogo46

Yeni Üye
beyler gerek yok böyle muhabbetlere hepimiz dostuz arkadaşız kardeşiz...banada bugün bir arkadaş kardeşim diye yazmış hemde benden 14 yaş ufak gençligine veriyorum...dosluklar bozulmasın taraftarıyım...:))

By_Engin

, ANKARA
beyler gerek yok böyle muhabbetlere hepimiz dostuz arkadaşız kardeşiz...banada bugün bir arkadaş kardeşim diye yazmış hemde benden 12 yaş ufak gençligine veriyorum...dosluklar bozulmasın taraftarıyım...:))
Farkettim ama yazmadım, sonra ben kötü oluyorum :) gerçi sonrasında kendi kendine yol alıyorlar.

CeCoLi

Yeni Üye
beyler gerek yok böyle muhabbetlere hepimiz dostuz arkadaşız kardeşiz...banada bugün bir arkadaş kardeşim diye yazmış hemde benden 12 yaş ufak gençligine veriyorum...dosluklar bozulmasın taraftarıyım...:))
Ben kişileri uyarmayı doğru buluyorum. Herkes büyüğünü küçüğünü bilsin o şekilde münasebetine devam etsin. Bu çok zor birşey değil ve kaliteli bir ortam olması adına önemli bir detay. Buna önem vermeyeceksek avatar altında yaşı yazmanın anlamıda kalmaz zaten. Biz burada bir düzen kurduysak herkes buna uymalı. Bu şekilde herşey daha güzel olur değil mi ?

Bu muhabbeti kapatıp konunun genel gidişatına devam edelim :)
Neyse ben oksijen sensörü konusunu sona erdirmek üzereyim az kaldı :)

vosvos

Yeni Üye
eğer br yanlışım olduysa kusura bakmayın herkezden özür dilerim sadece araba canımı sıktı ve bir an garip oldum özür dilerim