Peugeot 306 Oksijen Sensörü Arızası

CeCoLi

Yeni Üye
eğer br yanlışım olduysa kusura bakmayın herkezden özür dilerim sadece araba canımı sıktı ve bir an garip oldum özür dilerim
Problem yok keyfine bak. Bizim için önemli olan dostluk arkadaşlık ve samimiyettir.

Bu arada pazartesi akşamı oksijen sensörünü değiştirdim ve o andan itibaren arıza lambası artık yanmıyor. Hafiften yakıtım azaldı ve çekiş arttı gibi hissettim ama bunu söylemek için esasında erken. Bakalım ne olacak takipteyiz... :)

CeCoLi

Yeni Üye
Oksijen sensörünü yaklaşık 20 gündür yenilemiş vaziyette dolanıyorum. O günden bu yana aracın yakıtında hafif bir azalma motorda daha düzgün çalışma ve arıza ışıgının sönmesi durumlarını gözlemledim. Fakat arıza ışığı değişim sonrasında bir kez yandı ki sanıyorum şimdi lpg yakıtı fazla kalıyor. Birkaç gün içinde lpg enjektörlerini değiştireceğim ve yeniden ayar çekeceğim. Genel olarak takibe devam ama kabaca amacıma ulaşmış görünüyorum. Eskisi gibi benzinde de kesiklik pek yapmıyor... Eski oksijen sensörünün resimlerinide çekip ekleyeceğim.

vosvos

Yeni Üye
abi benım sorunum gaz ayarı yaptıktan sonra çözüldü ve şuan arıza lambamda yanmıyor arabam birtek sabahları cok az bi tekleme yapıyor başka bir sorun yok gaz ayarını birazdaha açtırıcam

enjektörleri değiştirmenin maliyeti nedir abi

Serhun

Yeni Üye
Isınana kadar tekliyorsa, ısındığında düzeliyorsa bence gaz ayarıyla fazla uğraşmaya gerek yok.

CeCoLi

Yeni Üye
abi benım sorunum gaz ayarı yaptıktan sonra çözüldü ve şuan arıza lambamda yanmıyor arabam birtek sabahları cok az bi tekleme yapıyor başka bir sorun yok gaz ayarını birazdaha açtırıcam

enjektörleri değiştirmenin maliyeti nedir abi
Benim aracımdaki durum daha öncede açıkladığım üzere sensör arızasıydı. Çünkü kaç senedir lpg ile arıza ışığı yanmadan giden aracım son 3-4 aydır devamlı arıza ışığı yakıyordu. Buradan belli zaten durum. Ayrıca benzinle de denedim vs her şekilde arıza ışığı yanıp oksijen sensörü arızası veriyordu. Değiştirdiğim günden bu yana herşey düzeldi. Fakat eski sensör doğru ölçüm yapamadığı için o esnadaki ayar şuan için fazla geliyor olabilir ki lpg sistemine bir ayar çekip takip edeceğim. Bu esnada enjektörleride değiştireceğim.

Enjektör değişimi lpg sisteminin markasına göre değişir. Ağabeyimin lpg servisi olmasından dolayı bana bedava :D

By_Engin

, ANKARA
Benim aracımdaki durum daha öncede açıkladığım üzere sensör arızasıydı. Çünkü kaç senedir lpg ile arıza ışığı yanmadan giden aracım son 3-4 aydır devamlı arıza ışığı yakıyordu. Buradan belli zaten durum. Ayrıca benzinle de denedim vs her şekilde arıza ışığı yanıp oksijen sensörü arızası veriyordu. Değiştirdiğim günden bu yana herşey düzeldi. Fakat eski sensör doğru ölçüm yapamadığı için o esnadaki ayar şuan için fazla geliyor olabilir ki lpg sistemine bir ayar çekip takip edeceğim. Bu esnada enjektörleride değiştireceğim.

Enjektör değişimi lpg sisteminin markasına göre değişir. Ağabeyimin lpg servisi olmasından dolayı bana bedava :D
Abimiz yokki :))

vosvos

Yeni Üye

OOO Bu durum iyiymiş benım lpg romana acaba ne kadardır enjektörler araştırıyım ama şu sıra kampana değiştiricem:)

Dombilly

Yeni Üye
Abi senin soruna yakın bi sebepten bugün benim de ışık yaktı. Usta söndürdü. Hata kodlarını almak aklıma gelmedi ama birisi için lpden benzine geçerken sorun yapmadan dolayı diğeri için de oksijen sensörü kısa devre gibi bişey yazıyodu. Bi daha çıkarsa aynı sorun gel dedi bakalım takipteyim ama gidişte falan bişey hissedilmiyo. Yani yakıtta 25 krs falan şehir içi ki arada ufak yüklenmeler olmuyo değil (lpg).

engin

Yeni Üye
merhabalar 97 model 1.8 xr aracın arıza ışığı yandı bilgisayara bağlattık,zengin karışım hatası verdi.oksijen sensöründen olur dediler ,servisinden parçayı alıyım dedim 350 tl dediler almadım.başka parçacıdan amerikan malı 75 tl ye buldum neyse taktık ışık yine yanmaya devam etti geri veriyim dedim almadılar.aynı parçacıdan yine 180 tl ye orjinal olduğunu idaa etikleri bosh marka parçayı taktık ışık söndü fakat iade almadıkları o parça elimde kaldı buda bize tecrübe oldu.

oguzhandincel

, ÇORUM
merhabalar 97 model 1.8 xr aracın arıza ışığı yandı bilgisayara bağlattık,zengin karışım hatası verdi.oksijen sensöründen olur dediler ,servisinden parçayı alıyım dedim 350 tl dediler almadım.başka parçacıdan amerikan malı 75 tl ye buldum neyse taktık ışık yine yanmaya devam etti geri veriyim dedim almadılar.aynı parçacıdan yine 180 tl ye orjinal olduğunu idaa etikleri bosh marka parçayı taktık ışık söndü fakat iade almadıkları o parça elimde kaldı buda bize tecrübe oldu.
Oksijen sensörünün orjinali Bosch marka zaten bizim araçlarda.Ucuza aldığınız ürün muhtemelen başka bi arabanındır.Neyse bununla geçmiş olsun diyelim,tecrübe olmuş.Parça alırken şase no ya göre parça isteyin ya da Peugeot parçaları satan yerleri tercih edin.

bayXzor

Yeni Üye
Aracımda Aynı Belirtiler Söz Konusu Performans Kaybı, Fazla Yakıt, Hızlanırken Arkadan Birşey Tutup Tutup Bırakıyormuş Gibi Yığılmalar Bu Belirtileri Göz Önünde Bulundurarak Oksijen Sensörü Arızalı Diyebilirmiyiz? Sensörün Arızalı Olduğunu Varsayalım Bugün Murat Abi (Şahin Pejo) İle Görüştüğümde Alttakimi Üsttekimi Diye Sordu Oksijen Sensörünü, Sorunları Göz Önünde Bulundurduğumuzda Hangi Sensörü Değiştirmemiz Gerekmektedir (Konu Hakkında Pek Bilgi Sahibi Değilim)ve Bu Sensörler Tam Olarak Aracın Neresinde Yer Almaktadır Katalizördeki Sensörün Yeri Bariz Belli 306 1.8 Motorda Diğeri Nerde Yer Almaktadır

CiHaN

Yeni Üye
Aracımda Aynı Belirtiler Söz Konusu Performans Kaybı, Fazla Yakıt, Hızlanırken Arkadan Birşey Tutup Tutup Bırakıyormuş Gibi Yığılmalar Bu Belirtileri Göz Önünde Bulundurarak Oksijen Sensörü Arızalı Diyebilirmiyiz? Sensörün Arızalı Olduğunu Varsayalım Bugün Murat Abi (Şahin Pejo) İle Görüştüğümde Alttakimi Üsttekimi Diye Sordu Oksijen Sensörünü, Sorunları Göz Önünde Bulundurduğumuzda Hangi Sensörü Değiştirmemiz Gerekmektedir (Konu Hakkında Pek Bilgi Sahibi Değilim)ve Bu Sensörler Tam Olarak Aracın Neresinde Yer Almaktadır Katalizördeki Sensörün Yeri Bariz Belli 306 1.8 Motorda Diğeri Nerde Yer Almaktadır
Alttaki mi üstteki mi anlamak için bilgisayara bağlamak gerekir.

oguzhandincel

, ÇORUM
1.8 lerde bi tane oksijen sensörü var diye biliyorum.Onu da egzoz manifoldundan sonra bakınca görürsünüz muhtemelen egzoz borusunu üstünde olur,katalizörden önce olur genelde.Ama 2 tane varsa 1 i katalizörden önce diğeri sonra olur.Sorunun kaynağı içinde oksijen sensöründen de olabilir,olmayadabilir.Genel bakımı yapıldı mı aracın,yağ,yağ filtresi,hava filtresi,buji değişimi bunlar yapıldı mı onlara bakmak lazım öncelikle.