Peugeot 306 Oksijen Sensörü Arızası

bayXzor

Yeni Üye
Aracın Tüm Bakımları 2 Ay Önce Yapıldı Triger ,Baskı Balata ,Yağ, Hava-Benzin-Yağ Filitreleri, Bujiler,Diskler ve Balatalar Kısaca Hepsi Diyebiliriz, Bakıma Girmeden Önce Rölanti Sorunu Vardı Araç Stop Ediyordu O Esnada Arıza Işığı Yanıyordu Bir Kaç Denemeden Sonra Lambda Sondası Arızası Var Denilmişti Başka Bir Usta Rölanti Motorunda Sorun Olduğunu Söyledi ve Değiştirdik Stop Etme Rölantide Dengesizlik Kalmadı, Araç Ağır Bakımlardan Sonra Hantallaşmış Gibi Geldi 16 İnç Jantlara Yordum Bakımla Birlikte Değiştirdiğim İçin Öncekiler 14 İnçti Aracı Azda Olsa Yorar Düşüncesiyle Sonradan Sonrada Bu Durum İyice Kendini Belli etmeye Başladı İnternet Ortamında Belirtileri Defalarca Okudum Ateşleme Bobinindende Şüpelendiğimden Kendi İşimi Kendim Halletme Çabasında Olmam Yüzünden Tamircilere Gitmek İstemiyorum Arızalı Parçayı Bulana kadar Bir Çok Parçayı Sıfırlamak Zorunda Kalıyoruz Bulunduğum Yerdeki Ustaların Bir Kısmı Lpg li Olduğu için Araca Bakmıyorlar Bile Buna Serviste Dahil :)

oguzhandincel

, ÇORUM
Aracın Tüm Bakımları 2 Ay Önce Yapıldı Triger ,Baskı Balata ,Yağ, Hava-Benzin-Yağ Filitreleri, Bujiler,Diskler ve Balatalar Kısaca Hepsi Diyebiliriz, Bakıma Girmeden Önce Rölanti Sorunu Vardı Araç Stop Ediyordu O Esnada Arıza Işığı Yanıyordu Bir Kaç Denemeden Sonra Lambda Sondası Arızası Var Denilmişti Başka Bir Usta Rölanti Motorunda Sorun Olduğunu Söyledi ve Değiştirdik Stop Etme Rölantide Dengesizlik Kalmadı, Araç Ağır Bakımlardan Sonra Hantallaşmış Gibi Geldi 16 İnç Jantlara Yordum Bakımla Birlikte Değiştirdiğim İçin Öncekiler 14 İnçti Aracı Azda Olsa Yorar Düşüncesiyle Sonradan Sonrada Bu Durum İyice Kendini Belli etmeye Başladı İnternet Ortamında Belirtileri Defalarca Okudum Ateşleme Bobinindende Şüpelendiğimden Kendi İşimi Kendim Halletme Çabasında Olmam Yüzünden Tamircilere Gitmek İstemiyorum Arızalı Parçayı Bulana kadar Bir Çok Parçayı Sıfırlamak Zorunda Kalıyoruz Bulunduğum Yerdeki Ustaların Bir Kısmı Lpg li Olduğu için Araca Bakmıyorlar Bile Buna Serviste Dahil :)
Denemeden bişey demek zor.Oksijen sensörüyle de alakası olabilir,başka bişeyle de.Bakımları da yapıldı diyorsunuz.Oksijen sensörü 100-150 Tl arası,denenebilir imkan varsa.

bayXzor

Yeni Üye
Tek Oksijen Sensörü Mevcutsa Aracımda Yenisini Alıp Deneyebilirim Eğer İki Taneyse Hangisinin Arızalı Olduğunu Tespit Etmem Gerekir 1.8 ile 1.6 nın Oksijen Sensörlerinde Fark Varmıdır Olmadı Arkadaşın Aracındaki Sensörü Çıkartıp Denerim

CeCoLi

Yeni Üye
Tek Oksijen Sensörü Mevcutsa Aracımda Yenisini Alıp Deneyebilirim Eğer İki Taneyse Hangisinin Arızalı Olduğunu Tespit Etmem Gerekir 1.8 ile 1.6 nın Oksijen Sensörlerinde Fark Varmıdır Olmadı Arkadaşın Aracındaki Sensörü Çıkartıp Denerim
Senin aracin da 1 adet oksijen sensoru mevcut. Haricen motor ariza isigi yolda giderken yaniyor mu ? Yada peugeot planet makineye baglanip vermiş olduğu değerlere bakilmali...

Aracin modeli ve kmsi nedir ?

Asus Memopad 7 HD' den gönderildi

bayXzor

Yeni Üye
Aracımda Arıza Işığı Yanmıyor 2000 Model 1.8 201*** Km'de Tek Olan Sensör Katalizörde Olan Sensörmü

bayXzor

Yeni Üye
Sensör Siparişi Murat Abimize Verildi, Tek 4 Kablolu Sensör Mevcutmuş Aracımda Bu Sensörü Aracı Lifte Alırsam Kendim Değiştirebilirmiyim, Değiştirdikten Sonra Benzinde Kendi Kalibrasyon Yapıyor Sanırım Lpg Kalibrasyonu İçin Aracı Nekadar Süre Benzinde Kullanmalıyım Birkaç Km Benzinle Gezip Hemen Lpg Ayarı Yaptırsam Sıkıntı Olurmu

CeCoLi

Yeni Üye
Aracımda Arıza Işığı Yanmıyor 2000 Model 1.8 201*** Km'de Tek Olan Sensör Katalizörde Olan Sensörmü
Ariza isigi yanmiyor ise bence acele etmeseydin. Ama değişmiş değişmiştir. Katalitigin önünde sensor bir tanedir. Daha sonraki motorlarimizda katalitik ten sonra da bir tane olmak üzere 2 tanedir. Yenisi sipariş verilmişse hayirlisi olsun diyelim. Değişim işlemi yapilirken resimlemeyi ve eski sensoru atmayip kenara koymayi unutma :)

bayXzor

Yeni Üye
En Azından Tecrübe Edinmiş Oluruz Sağlamsada Zararı Yok Daha Sonraki Günlerde Aynı Şeylerle Karşılaşırsam Yedekteki Sensörü Takarak Arıza Tespitinde Sensör Kısmında Netleşmiş Olurum Arızayı Diğer Aksamlarda Ararız

bayXzor

Yeni Üye
Oksijen Sensörü Benzin Depo Borusu Geldi Benzin Borusunu Taktırmak İçin Tamirciye Gittiğimde Araç Lifteyken Sensörü Söktüm Çıkan Sensörle Gelen Sensörün Soketi Farklıydı Eskisini Yeniden Yerine Taktım Tamirci Arkadaşla Bir Tur Attık 4000-5000 Devirlerdeki Yığılmayı Görmesi Açısından Sonrasında ya Katalizör Tıkanmıştır Yada Egzantiriklerde Sorun Olabilir Dedi Bunun Üzerine Egzozcuya Gidip Katalitiği İptal Ettirdim İçerisinde Çatlamalar Meydana Gelmişti Hadi İnşallah Deyip Aracı denediğimde Sorunun Hala Devam Ettiğini Gördüm, Triger Seti Değişirken Montaj Doğru Yapılmadımı Diye Düşünmekteyim Belirtiler Sizcede Bu Şekilde Olabilir Yönündemi

CeCoLi

Yeni Üye
Oksijen sensorunun soketi ciddi farkliymis. Benim aldigim Delphi marka sensorunde soketi farkliydi ama sendeki kadar değil. Benim aldigimi tarif etmem gerekirse 2. resim üzerinden anlatabilirim.

Sokete baktigimizda sol tarafında bir tirnak var ve bu tirnak o kenarin alt kisminda. Orijinali boyle idi. Ama benim aldigimin o kenardaki tirnagi o kismin altında değil ortasindaydi. Fakat ufak bir modifiye ile isi cozdum taktim... :)

Aracindaki benzin basincina bakildi mi hic ? Hem samandiranin oradan hemde onden bir ölçüm yapmak gerek...

bayXzor

Yeni Üye
Soketteki Farklılıkları resimleyip Murat Abime Gönderdim Henüz Dönüş Yapmadı Aynı Sokete Sahip Sensör Varsa Elinde Onunla Değiştirip Takacam Fakat Tamircinin Söyledikleri Kafamı Karıştırdı Acaba Diye Düşünüyor İnsan ::aaa Benzin Basıncına Baktırmadım Lpg dede Aynı Sorunlar Olduğundan Basınçla Alakalı Olabileceğini Düşünmüyorum Fakat Detaylı Düşünmek Gerekirse Fazla Bilgi Sahibi Olmamakla Birlikte Benzin Basıncına Göre Araç Verimli Çalışırkenki Sensör Yakıt Karışımını Ayarlaığında ve Bunu Lpg Beyninede Salgıladığında Bu Gibi Sonuçlarda Doğurabilir Yani Karma Karışık Bişey Neden Şuram Ağırıyor Şu derdim Var Demez Bu Araçlar :kafa bir milyon

Yabanci26

Yeni Üye
Arkadaslar bu peugeot 306 platinium 2001 model aracta oksijen sensorunu kendimiz degistirebilirmiyiz ve nerede bulunuyor tam olarak resim atabilirmisiniz 2 adet var deniliyor nerede oluyor bende ariza kodu verdi tahminim ondan veriyor isin icinden cikamiyorum P0172 P0118 bu iki hata kodunu veriyor bi tanesi oksijen sensoru olabilir diyorlar nerede oluyor resimle ikisinide gosterebilirmiainiz arac cok yakmaya basladi ve ilk calismalarda teklemeye basladi yolda gitmiyo bazen tekliyo sonradan aciliyor ama sanki bi bogulma var gibi aracta ariza surekli oluyo lamba yaniyo tekrar bi sonuyor tekrar yaniyor bazen flasorlu yanip sonuyor sanayide iki defa sildirdim arizayi baska arizalarda yaziodu hatirlamiyom qma pistonla alakali biseyler yaziyordu bugun tekrardan gidec3m sanayiye kendim yapabilecegim birseymi oksijeni bana ozelden yada mailden cvp verebilirmisiiniz tesekkurler
emin.etes.es@gmail.com20201117_150955.jpg

Yabanci26

Yeni Üye
Arkadaslar bu peugeot 306 platinium 2001 model aracta oksijen sensorunu kendimiz degistirebilirmiyiz ve nerede bulunuyor tam olarak resim atabilirmisiniz 2 adet var deniliyor nerede oluyor bende ariza kodu verdi tahminim ondan veriyor isin icinden cikamiyorum P0172 P0118 bu iki hata kodunu veriyor bi tanesi oksijen sensoru olabilir diyorlar nerede oluyor resimle ikisinide gosterebilirmiainiz arac cok yakmaya basladi ve ilk calismalarda teklemeye basladi yolda gitmiyo bazen tekliyo sonradan aciliyor ama sanki bi bogulma var gibi aracta ariza surekli oluyo lamba yaniyo tekrar bi sonuyor tekrar yaniyor bazen flasorlu yanip sonuyor sanayide iki defa sildirdim arizayi baska arizalarda yaziodu hatirlamiyom qma pistonla alakali biseyler yaziyordu bugun tekrardan gidec3m sanayiye kendim yapabilecegim birseymi oksijeni bana ozelden yada mailden cvp verebilirmisiiniz tesekkurler
emin.etes.es@gmail.comEkli dosyayı görüntüle 9590

Ekli dosyalar

Yabanci26

Yeni Üye
Arkadaslar mail atan arkadaslar oldu tesekkur ederim bugun soktuk bilgisayara 4ariza vermis ama ariza lambasi 1 haftadir yanmiyordu bugunbilgisayarda arizalara baktik resmini atarim 1 ve 2nci pistonda tekleme var katalizor arizasi vermis 1nci sira diyor birde zengin yakit arizasi diyor onceden benim bobinim ve bujilerim degisti bobin yan sanayi oldugu icin yap20201207_134903.jpgabilir diyorlar birde takan usta bobinin sase ucu varmis sallanip duruyordu onu baglamamis bugun onuda vidayla tutturduk ondanda yapabilir dediler artik 1 aydir ara ara ariza veriyo araba bidaha boyle deneyecegiz tekrar yanarsa bu dediklerimizi degistirecegiz katalizor 1nci sira arizasi dedigi ustteki oksijen sensoru oluyormus ucuz olan bu sansa bakalim bu konuda ustalik cok onemli bilmeyen cok usta var bu konulari deneyip gorecegiz tesekkur ediyorum20201207_134903.jpg

Yabanci26

Yeni Üye
Arkadaslar ustteki oksijen sensorunu cikartip yenisini kendim taksam taktiktan sonra normal gidermi araba yoksa o takilan malzemeyi bilgisayara filan tanitmak gerekirmi bilginiz varmi

Yabanci26

Yeni Üye
Arkadaslar benim aracimda bu arizalar varken kontagi kapatip 10 saniye bekleyip actigimda tekleme olayini kesiyor bu durumda ariza hangisinde olabilir bilgisi olan verebilirmi malzemeler cok pahali orjinal bobin vs oksijen sensorleri ariza lambasi surekli yaniyor bazrn yanip sonuyor arka arkaya flasor gibi

Yabanci26

Yeni Üye
Buraya teklemenin videosunu atacagim ama olmuyo galiba arkadaslar bobin ve bujiler degisti ustteki oksijen sensorude degisti ama aractaki ariza duzelmedi varmi bilgisi olan yardimci olacak