Pioneer Teyp Direksiyon Kumandası yapımı

podemos

Yeni Üye
Engin Abi,

o kumandadan benim de ihtiyacım var sana PM'den de yazdım abi.
Kaç gündür bu teyp beni stres yaptı halledemedim ve ne yapacağımı bilmiyorum inan.

Lütfen bu direksiyon kumandası konusunda bana da yardımcı ol abi.

By_Engin

, ANKARA
bu sistemi 2000 model 306 Platinuma nasıl uygulayabilirim.
2 seçenek olabilir.
1- orjinal kumandayı söküp içerisinden elektronik olarak (direnç değişimi) işlem yaparak uygun hale getirebilirsiniz.
2- Kumanda ile teyp arasına elektronik bir modülle çalışır hale getirebilirsiniz.

Davut33

Yeni Üye
Selam arkadaşla. Bu konu sayesinde foruma üye oldum. 5 yıldır 307 1.4 hdi 2004 model aaraç sahibiyim. Mersin erdemlide yaşıyorum. Bilgisayar öğretmeniyim.
İlk defa bir forumda yorum yazıyorum. AAçıkçası biraz cekingen biriyimdir. Elektronik iişlerine yyatkın biriyim. Konuyu iyice okuyup sşemaları inceleyinde aracımın 5 yıldır kullanmadığım direksiyon kumandasını çalıştırmaya karar verdim.
5 tane direnç, eski bir kulaklık kablosu, bozuk bir sarj aletinin kablosu ve küçük bir pparça aliminyum folyo ile aatıl duran kumanda kolunu cçalışır hale getirdim. Burada konuyu açan ve destek olan arkadaşlara tteşekkür ediyorum. Iİşlem ssırasında resim cçekmedim ama isteyen olursa burada aayrıntılı sşekilde anlatabilirim. Selamlar.

Serhun

Yeni Üye
Elinize emeginize Saglik hocam.
Bu forumda kendinizi ailenizdeymis gibi düşünün yeterli.
Kumanda da yapılır Sanzuman da indirilir hersey serbest😄

atlantisinim

Yeni Üye
Selam arkadaşla. Bu konu sayesinde foruma üye oldum. 5 yıldır 307 1.4 hdi 2004 model aaraç sahibiyim. Mersin erdemlide yaşıyorum. Bilgisayar öğretmeniyim.
İlk defa bir forumda yorum yazıyorum. AAçıkçası biraz cekingen biriyimdir. Elektronik iişlerine yyatkın biriyim. Konuyu iyice okuyup sşemaları inceleyinde aracımın 5 yıldır kullanmadığım direksiyon kumandasını çalıştırmaya karar verdim.
5 tane direnç, eski bir kulaklık kablosu, bozuk bir sarj aletinin kablosu ve küçük bir pparça aliminyum folyo ile aatıl duran kumanda kolunu cçalışır hale getirdim. Burada konuyu açan ve destek olan arkadaşlara tteşekkür ediyorum. Iİşlem ssırasında resim cçekmedim ama isteyen olursa burada aayrıntılı sşekilde anlatabilirim. Selamlar.
Elinize sağlık hocam maşallah güle güle kullanın.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

lafgali

Yeni Üye
Hocam hayırlı olsun öncelikle. Ayrıntılı bir anlatım herkesin işine yarar bence. Eğer imkanınız olursa detaylı bir şekilde anlatabilirseniz bu konuda bilgi sahibi olmayan arkadaşlar da yapabilecektir diye düşünüyorum. Öğretmensiniz zaten. Sizden iyi kim anlatabilir dimi ama Karadeniz Uşağu burd

Gokcesel

Yeni Üye
Şahsen benim aracımda da double teyp var ve nasıl yapıldığını anlatırsanız ben de sevinirim :) Elinize sağlık bu arada güle güle kullanın.

Davut33

Yeni Üye
Elinize emeginize Saglik hocam.
Bu forumda kendinizi ailenizdeymis gibi düşünün yeterli.
Kumanda da yapılır Sanzuman da indirilir hersey serbest😄
Hepinize göstermiş olduğunuz alaka için teşekkür ederim. Hoşbulduk. En kısaz amanda ayrıntılı bir çalışma yapıp burada paylaşırım.

Davut33

Yeni Üye
Selam arkadaşlar!

Aracımın kumanda kolunu yeniden hayata döndürmek için yaptığım çalışmayı adım adım anlatayım.

Öncelikle kullandığım malzemeler:
1. japon yapıştırıcı,
2. İzole bant,
3. Lehim makinesi ve lehim teli,
4. Bozuk bir kulaklık jakı
5. Bozuk bir şarj cihazının kablosu, (Cat5 ethernet kablosu ile denedim, bakır olmadığı için lehim tutmadı)
6. Küçük bir parça aliminyum folyo,
7. Bir ölçü aleti (AVOmetre). Test için. (Ben kumandanın bacak bağlantılarının hangi tuşa bağlı olduğunu tespit etmek için ve son aşamada düğmelerin çalışıp çalışmadığını anlamak için kullandım. Elinizde yoksa şart değil.

Yapım aşamaları:

Öncelikle kolu söküyoruz, bunu yapmak için direksiyonun altındaki 2 vidayı söküp kapağı çıkarıyoruz. Parmağınız ile kolun altındaki tırnağı iyice bastırıp geri çekip çıkarıyoruz. Ben çıkartırken biraz zorlandım ama daha sonra kolay çıkmaya başladı.

Kolu çıkartınca küçük yıldız tornavida ile kolun altındaki vidayı söküyoruz. İlk defa açıldığında baya bir zorlanıyorsunuz.Tırnakları kırmadan kolun üst kapağını ayırın.Karşınıza 8 yollu bir şerit çıkacak bu şeriti bağlantı noktalarından kırıyoruz. Daha sonra tuşları yerlerinden çıkartıyoruz. Source tuşu baya bir sert çıkıyor. hatta ben çıkartırken tutmaçların bir tarafını kırdım ama yeniden taktığınızda herhangi bir sorun olmuyor, yeter ki dibinden koparmayın :)

Tuşların altındaki tuşpedide çıkartıyoruz. Artık tamamen parçalara ayırmış olduk. Artık kabloları resimlerde gördüğünüz pinlere lehim işlemine geçiyoruz. Kablonun bakır ve çok damarlı olması daha güzel sonuç veriyor. Çok damarlı kablo daha esnek ve bakır olması lehim işini kolaylaştırıyor. Kabloları sırası ile lehimleyip diğer uçlarını kolun arka tarafındaki boşluktan dışarı alıyoruz. Kabloların uzunluğu 40cm olması yeterli.

Tuş padlerin altına aliminyum folyo yapıştırmak için folyoyu padin altındaki yuvarlak karbonun boyutunda kesiyoruz. Biraz büyük olması sorun olmaz veya tam yuvarlak olması gerekmez. Yeterki padin içinde rahat hareket edebilsin. Yuvarlak karbonlardan küçük olmamalı. Çünkü herhangi bir ektra direnç olmamalı. Aliminyum folyonun amacı tuşa basıldığı zaman tamamen iletken bir yol oluşturmak. Mevcut karbon yüksek direnç değeri gösterdiğinden işimize yaramıyor. Uygun boyutta kestiğimiz folyoyu çok dikkatli bir şekilde karbonu üzerine yapıştırıyoruz. İşin bu kısmı biraz zor ve hassas bir iş. Pad esnek olduğundan sürekli elinizden fırlıyor. Japonda bu esnada parmağınıza falan yapışıyor sıkıntı çıkarıyor. Yanınızda bir toplu iğne olması iyi olur. Daha hassas çalışma yapabilirsiniz. Folyoyu karbonun üzerine yapıştırınca japon daha kurumadan iğne ile veya başka düz bir parça ile mümkün oldukça düz hale getirelim. Karşısındaki bakır yola tam oturması gerekir.

Folyoyu yapıştırdıktan sonra kurumaya bırakıyoruz. Zaten baya bir vaktiniz olacak. Şİmdi kabloların uçlarına elektronikçiden temin ettiğiniz dirençleri lehimleyeceğiz. Resimde gördüğünüz sıraya uygun dirençleri bağlıyoruz. Eğer direnç okumayı bilmiyorsanız aldığınız elekronikçiden üzerine bir etiket yapıştırarak yazmasını veya hangi renkteki dirençlerin hangi değere karşılık geldiğini yazmasını rica edin. İnternettede kaynak bularak yardım alabilirsiniz. Eğer lehim yapmayı bilmiyorsanız zaten bir elektronikçiden yardım almanız gerekiyor ki, renk kodlarını öğrenmek zorunda kalmayacaksınız. Dirençleri doğru şekilde bağladıktan sonra diğer uçlarını birleştiriyoruz.

Birleştirdiğimiz bu uç kulaklık jakının TIP ucuna giden kabloya bağlanacak. Hazır kulaklık kablolarında yeşil olan uç TIP ucu, kırmızı uç burada işimize yaramayacak. Yeşil kabloyu dirençlerimizin birleştirdiğimiz ucuna lehimliyoruz. Kumanda kolundan gelen 6. uca bağlı kabloya ise kulaklık kablosunun bakır renk kablosuna bağlıyoruz. Aslında tam terside olsa burada farkermiyor bence. Sonuçta RİNG kısmını kullanmıyoruz. Burada amaç TIP ve SLEEVE uçlarına doğru direnç değerlerini vermek.

Artık lehim işi bitti. Şimdi dirençlerin birleşmeyen uçlarını izole bant ile 2 tur sarıp birbirine temas etmemesini sağlıyoruz. Dokunması bir yerler yakmaz ama kol düzgün çalışmaz. Artık bu kısmı tamamen bantla sarıp toparlıyoruz. Kolun tuşları altındaki padler zamanla oksit, yağ veya toz kirleri birikmiş olacağından aliminyum folyonun temas edeceği yüzeyleri güzelce temizliyoruz. Artık kolu kapatmaya hazırız. Önce pad'i sonra tuşları ve kapağını kapatıp vidalıyoruz. Artık arabamıza gidip montaj işlemini yapabiliriz. Kolu yuvasına oturttuktan sonra kulaklık jakını arkadaki boşluktan teybin arka kısmına alıyoruz. Pioneer veya Sony teyp fark etmiyor. W/R özelliği olması yeterli.

Yaşadığım tek sıkıntı Source tuşu oldu. Sadece teybi kapatma işine yarıyor. 1.2 kohm bulamadım, 1 kohm kullandım ondanmı bilmem ama bir alakası yok. 0.4 kohm ile 2 kohm arasında olması yeterli. Ama siz isterseniz source tuşunu Mute tuşu olarak kullanabilirsiniz. Onun içinde 3,3 kohm direnç kullanmanız gerekiyor. Ben çok kafama takmıyorum. Sonuçta en çok kullandığım ses ve parça değiştirme tuşları.

Bana bu işin maliyeti 4 lira oldu. Japon ve izole bant evde yoktu. Dirençlerde sonradan ahbap olduğumuz elektronikçi arkadaş para almadı hatta dükkan senin dedi.

Gokcesel

Yeni Üye
Hocam elinize sağlık uzun uzadıya yazmışsınız tebrik ederim sizi. Cidden faydalı bir işe el attınız ihtiyaç sahibi çok olacaktır bu konuya :) [MENTION=5991]Güneyli[/MENTION]

Davut33

Yeni Üye
Hocam elinize sağlık uzun uzadıya yazmışsınız tebrik ederim sizi. Cidden faydalı bir işe el attınız ihtiyaç sahibi çok olacaktır bu konuya :) [MENTION=5991]Güneyli[/MENTION]
Paylaşım için teşekkürler.
Elinize sağlik hocam maşallah.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Teşekkürler paylaşım için sayın hocam :RpS_thumbup:
Rica ediyorum. Bende konuyu açan ve destek olan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.